iOS 14 özellikleri nasıl olacak? İşte tüm bilinenler!

iOS 14 özellikleri
Google News Abone Ol

iOS 14 özellikleri hakkında yeni detaylar gelmeya başladı. Yakında tanıtılacak olan yeni sürüm bakalım iPhone sahiplerine neler sunacak?

Apple’ın yeni yazılımlarını tanıtmasına sayılı günler kaldı. 22 Haziran 2020 tarihinde Türkiye saati ile 20:00’da başlayacak olan WWDC 20 etkinliğinde iOS 14, iPadOS 14, macOS 10.16, watchOS 7.0 ve tvOS 14 güncellemeleri tanıtılacak. Etkinliğe sayılı günler kala bugün ise iOS 14 özellikleri hakkında yeni bilgiler geldi.

iOS 13 güncellemesi ile fazla yenilik sunmayan ve bu yüzden eleştiri oklarınlarının hedefinde kendini bulan Apple, iOS 14 ile artık büyük çaplı yenilikler sunacak. Bu yenilikler henüz tam olarak bilinmese de bazıları şimdiden sızmış durumda.

iOS 14 özellikleri nasıl olacak?

Bildiğiniz gibi iOS 11 güncellemesi ile bildirim merkezine widget ekleme özelliği gelmişti. Apple bu özelliği yeni güncelleme ile daha da genişletecek ve ana ekrana da widget eklenebilecek. Ancak bu widget ekleme olayı Android’deki gibi olmayacak. Uygulama simgesine tıkladığınızda eğer uygulama destekliyorsa, uygulama simgesini genişletip widget olarak kullanabileceksiniz. Bu zamanla gelişeceği için ilk etapta tüm uygulamaların buna destek vermesini beklemek yanlış olur.

iOS 14 özellikleri

Güncelleme ile gelecek olan bir diğer özellik ise şifre yönetimi uygulaması olacak. Bildiğiniz gibi iCloud üzerinde iCloud Anahtar Zinciri özelliği yer alıyor. iCloud Anahtar Zinciri sayesinde Safari ve diğer uygulamalar üzerinde şifrelerinizi saklayabiliyorsunuz. Apple bu şifre yönetimini artık uygulamaya taşıyacak. 1Password ve LastPass gibi servislere rakip olacak olan Apple, bu servisini ücretsiz olarak sunacak gibi görünüyor.

iOS 14 ile gelecek yenilikler arasında ayrıca; duvar kağıdı kişiselleştirme özelliği yer alacak. Ayarlar menüsünde bulunacak olan bu özellik ile duvar kağıtlarını dilediğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz.

iOS 14 özellikleri

Bildiğiniz gibi Android platformunda varsayılan uygulamalar değiştirilebiliyor. Ancak iOS’te Chrome yüklü olsa bile tıkladığınız bağlantı otomatik olarak size sorulmadan Safari ile açılıyor. Apple artık bu konuda bir yumuşatma yapacak ve varsayılan uygulamaları değiştirme imkanı sunacak. Bu noktada Apple’ın güvenliği nasıl sağlayacağı ise henüz bilinmiyor.

Mail uygulamasında yaşanan sorunları çözüp yeni özellikleri kullanıcıları ile buluşturacak olan Apple’ın, artık Kamera uygulamasına yeni özellikler eklemesinin vakti geldi de geçiyor bile. Tahminlerimize göre çoğu Android telefonda görmeye alışkın olduğumuz ISO ve pozlama gibi ayarları elle yapmanıza imkan tanıyan Pro modu iOS 14 ile gelecek.

Güncelleme ile birlikte ayrıca açık uygulamaları gördüğünüz bölümde de değişiklikler yapılacak. iPhone’da iPad benzeri bir multitasking kullanacak olan Apple, bu sayede açık uygulamaları daha net bir şekilde görmenizi sağlayacak.

Siri daha akıllı olacak!

Gelelim Siri bölümünde. Bildiğiniz gibi Apple, kullanıcı verilerinin tamamını toplamadığı için Siri ile Google’ın Google Asistan’ı gibi üst düzey bir deneyim sunamıyor. Ancak Apple, kendi bünyesinde Siri’yi iOS 14 ile geliştirip daha doğru sonuçlar göstermeye çalışacak. Makine öğrenimi ile güçlendirilecek olan Siri çok Google Asistan ayarında bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

Apple, bu güncelleme ile iPhone 12 modellerine de yatırım yapacak. 5G desteğine sahip olacak olan iOS 14, bağlantı teknolojileri konusunda da arkaplanda bir dizi yeniliği barındıracak.

iOS 13 ile gelen istenmeyen arama ve spam mesajları özelliği ile kullanıcıların gün içerisinde rahatsız olmasının önüne geçen Apple, iOS 14 ile daha akıllı bir filtreleme sunacak. Bu sayede Spam mesajlar ve aramalarının önüne geçilecek. Ancak bu özelliğin Türkiye’de ne kadar efektif olarak kullanılacağı ise henüz bilinmiyor.

Hız ve performans konusunda da iyileştirmeler ile gelecek olan iOS 14 güncellemesi söylentilere göre katlanabilir ekrana da destek verecek. Samsung, TCL ve Huawei’nin katlanabilir telefon yapmasının ardından Apple’ın da bu alanda girişimlerinin olacağı söyleniyordu. Bize göre Apple asla böyle bir desteğe yer vermeyecek ve katlanabilir iPhone modeli görmeyeceğiz.

iOS 14 özellikleri

WWDC 20 sonrasında geliştiriciler üzerinde test edilmeye başlanacak olan iOS 14 güncellemesi, Eylül ayındaki iPhone etkinliğinden 1 hafta sonra tüm kullanıcılara resmi olarak gelecek.

iOS 14 güncellemesini alması beklenen iPhone modelleri

 • iPhone 6S
 • iPhone 6S Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max

İlgili Haberler

macOS ve iOS işletim sistemleri için güvenlik aracı duyuruldu!

iOS 13.5.1 ile Jailbreak tarih oldu! Apple yine yaptı yapacağını!

iMessage iOS 14 ile macOS’te Catalyst sürümüne kavuşacak!

iOS 11, iOS 12 ve iOS 13 sistemli iPhone ve iPad’lerde Çalışan JailBreak Sürümü Çıktı!


CEVAP VER