iOS 16.4 Özellikleri! Siz de Deneyebilirsiniz!

iOS 16.4 tam sürümün yayınlanmasına az bir süre kaldı. Apple, geçtiğimiz çarşamba günü itibarıyla kayıtlı tester’lara iOS 16.4 beta 3 sürümünü sundu. Böylelikle yeni mobil işletim sistemi sürümünde yer verilecek pek çok özelliğin de ilk kez deneyimlenebilme şansı doğdu. Tıpkı yeni emojiler ve Apple Books tarafında yapılan yeni geliştirmeler gibi… İşte iOS 16.4 Özellikleri!

iOS 16.4 beta 3 sürümü indirilmeye sunuldu ve şu an pek çok özellik ilk kez deneyimlenebiliyor. Eğer siz de Apple’ın kayıtlı beta tester’larından biriyseniz, bu sürümü indirip kurabilir ve yeni özellikleri ilk kez deneyimleyebilirsiniz.

Cnet‘teki yetkililer, bu yeni beta sürümün gayet eğlenceli olduğunu belirtiyor, ama bir de uyarı yapıyorlar: “Bu beta sürümünü ana cihazınıza değil de, ikinci bir cihazınız varsa ona kurmanızı öneriyoruz. Zira yeni yazılım sürümlerinde bazı can sıkıcı hatalar olabiliyor.”

Peki iOS 16.4 beta paketleriyle ne gibi yenilikler sunuluyor? İsterseniz kısaca bir göz atalım…

iOS 16.4 Özellikleri! Siz de Deneyebilirsiniz!

iOS 16.4 özellikler:

Apple ID ve beta yazılım güncellemeleri

iOS 16.4 beta 3 sürümüyle birlikte geliştiriciler ve beta tester’lar, Apple ID kimliklerini kontrol ederek hangi beta süreçlerine dahil olduklarını görebiliyor. Developer beta ya da public beta sürecinde olabilirsiniz, ya da ikisinde de olabilirsiniz. Eğer farklı bir Apple ID kimliğiniz varsa, hesap ve cihazlar arasında geçişler yapmanıza, süreçlere katılmanıza da imkânlar sunuluyor.

iOS 16.4 Özellikleri: Apple Books güncellemeleri

iOS 16.4 beta 2 ile birlikte sayfa çevirme animasyonu da geri dönüyor. Daha önce Apple Books’ta sayfa çevirdiğinizde, slide gibi sayfalar kayıyordu. Bu güncelleme daha iyi bir deneyim sağlıyor. Ayrıca, iOS 16.4 beta 3 sayesinde de servisi ilk kez açtığınızda, sayfa çevirme animasyonu, tema ve daha pek çok konuda size ön bilgilendirme yapılıyor.

iOS 16.4 Özellikleri: 31 tane yeni emoji

Emojiler, pek çok akıllı mobil cihaz kullanıcısı için önemlidir. Hele de çabuk sıkılan ve değişiklikleri, yenilikleri seven biriyseniz. Apple, bu yeni güncellemeyle birlikte 31 yeni emojiyi de ücretsiz olarak kullanımınıza sunuyor. Yeni gülücükler, yeni hayvanlar, yeni işaretler ve dahası sizi bekliyor. Tabii tüm bunlar, iOS cihazlar arasında gerçekleşecek mesajlaşmalarda daha verimli sonuçlar verecektir.

Apple Podcasts güncellemeleri

İlk beta itibarıyla gezinme tarafında bazı düzenlemeler yapıldı. Artık abone olduğunuz podcast kanallarına kitaplığınızdan erişebiliyorsunuz. Ek olarak, “Sıradaki” seçeneği de önemli. Böylece kaldığınız bölümlerden devam edebilir, kaydettiğiniz bölümleri açabilir ya da atlamak istediğiniz bölümler için tercihler yapabilirsiniz.

Messages’ta paylaşılan Mastodon linklerinde daha zengin ön izleme özelliği

“Mastodon nedir?” diye sorabilirsiniz. Mastodon, Twitter’a benzeyen ücretsiz bir sosyal medya platformu. Pek çok kişiyi ve kurumu takip edebilir, duvarınızda mesajlar paylaşabilir ve hoşunuza giden gönderileri beğenerek retweet gibi tekrar paylaşabilirsiniz. İşte Apple, yeni güncelleme itibarıyla bu platformdan linklerin ön izleme özelliğini daha zengin hale getirdi.

Music uygulamasındaki değişiklikler

İlk iOS 16.4 beta ile müzik uygulamasının arayüzünde bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Mesela sıraya bir şarkı eklediğinizde, açılır bir ekran yerine artık alt kısımda banner gibi daha ufak bir ibare görebilirsiniz.

AppleCare’da kimlerin ve nelerin kapsandığını görün

iOS 16.4 beta 1 ile başlayan süreçte, “Ayarlar” başlığına gittiğinizde, AppleCare planınızda korunan kimler ve nelerin olduğunu görebilirsiniz. Beta 2 sonrasında da her aygıtın karşısında ufak simgelere yer veriliyor.

Odak Modu, Kısayollar ve her zaman açık ekran

Eğer bir iPhone 14 Pro ya da Pro Max’iniz varsa, Always on Display, yani her zaman açık ekran özelliği ile Focus modunu açıp kapama seçeneğiniz oluyor. Kısayollar listesine eklenen her zaman açık ekranı ayarla seçeneği sayesinde, belli periyotlar hazırlayabiliyorsunuz. Bu, kendinizi dış dünyadan soyutlamak istediğiniz anlar için işinize yarayacaktır.

Yeni klavyeler, Siri seslendirmeleri ve dil güncellemeleri

İlk iOS 16.4 beta güncellemesiyle birlikte sisteme Choctaw ve Chickasaw dilleri eklendi. Siri için Arapça ve İbranice sesler eklendi. Dil güncellemeleri tarafında da Korece, Ukraynaca, Gujarati, Pencapça ve Urducaya başlıkları var.

Şu an beta’lar itibarıyla sayabileceğimiz bazı iOS 16.4 özellikleri böyle. Apple, bu işletim sistemi versiyonunun tam sürüm olarak ne zaman indirilmeye sunulacağını henüz duyurmadı. Tabii burada bahsedilen özelliklerin tam sürümde mutlaka olacağına dair bir garanti olmadığını da belirtelim. Tam sürüm öncesi bazı değişiklikler olabilir.

İlgili Haberler

>> Yeni Asus Oyuncu Telefonu: Asus ROG Phone 7D