iOS 16 Yükleyenler Bin Pişman! Bazı iPhone’lar Kullanılamaz Hale Geldi

Yeni iOS 16.3

iOS 16 güncellemesini yapan pek çok iPhone kullanıcısı, görünüşe göre pek çok sorunla boğuşuyor. Bu sorunlardan bazıları, telefonun kullanılabilirliğini etkilediği gibi bazıları da cihazın tamamen bozulmasına yol açıyor. Eğer garantiniz yoksa, çok zor durumda kalabilirsiniz. İşte detaylar.

Apple, bir süre önce yeni iOS 16 mobil işletim sistemi sürümünü kullanıcılarına sunmuştu. Yeni sürüm, yeni özellikler ve yüksek performans anlamını taşıyor. Tabii bu, hemen her önemli güncellemede beklenir. Tabii bazen beklenilmeyen sorunlar da olabiliyor, ki bu sorunların bazıları cidden can sıkabiliyor. PhoneArena sitesinde, bu konuyla ilgili bir makale hazırlanmış ve sorun yaşayan bazı kullanıcılardan örnekler verilmiş.

“iOS 16 kurduktan sonra iPhone 14 Pro’m donuyor ve kullanabilmek için telefonu yeniden başlatmam gerekiyor.”

Evet, ciddi sorunlardan bir tanesi bu. Kullanıcı, bir şeyler aramak için Spotlight arama menüsüne gidiyor ve cihaz ekranı, bu andan itibaren yanıt vermeyi durduruyor. Ekranda herhangi bir şey yapamıyorsunuz ve yapılması gereken tek şey, cihazı yeniden başlatmak.

Neyse ki fiziksel tuşlar hâlâ aktif çalışıyor ve bu sayede yeniden başlatma işlemi yapılabiliyor.

Burada merak edilen ise, Apple’ın önümüzdeki sene satışa sunmayı planladığı iPhone 15 ailesi. Söylentiler, bu ailede fiziksel tuşların olmayacağı, onların yerine titreşim motorlu yeni bir mekanizmanın kullanılacağı yönünde. Eğer yine benzer bir sorun olursa, bu kez telefonu yeniden başlatmak ne şekilde mümkün olur, bu şimdilik merak konusu.

Bu sorunu iPhone 14 tarafında yaşayan farklı kullanıcıların olduğu da bildirilmiş. Ayrıca, yine arama esnasında yaşanan donmalar, daha önce iOS 15’li iPhone 13 Pro modelinde de gözlenmiş.

iOS 16 Yükleyenler Bin Pişman! Bazı iPhone'lar Kullanılamaz Hale Geldi

iPhone 13’te, ekranda bir anda yeşil renk beliriyor. Yoksa bu, ölümün rengi mi?

iOS 16 güncellemesini yapan bir iPhone 13 kullanıcısı, ekranında bir anda yeşil rengin belirdiğinden ve o andan itibaren bir daha telefonu kullanamadığından bahsediyor. Apple servisini aradığında, garanti kapsamında değişimin yapıldığını belirtiyor.

Öte yandan, aynı sorunla karşılaşan ve garantisi biten bir kullanıcıya ise, 375 dolarlık servis faturası çıkarılmış. Kullanıcı, bunun haksızlık olduğunu ve güncelleme kaynaklı yaşanan bu tip sorunlarda Apple’ın ücretsiz değişim yapması gerektiğini savunuyor. Apple ise şu an bu süreçte farklı bir uygulamaya gitmemiş.

İlgili Haberler:

>> Realme 10’un Pek Çok Önemli Özelliği Kesinleşti!