Telegram ve Apple Savaşı Çok Başka Bir Boyuta Ulaştı

Telegram ve Apple

Telegram ve Apple savaşı tahminlerin çok daha ötesine geçmeye başladı. Özellikle son dönemlerde Telegram bu konuda ateş püskürüyor.

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde yer alan Telegram bu aralar bazı problemlerle uğraşıyor. Aslına bakacak olursak problemin ana kaynağı Apple. Hatırlayacağınız üzere Apple son derece önemli bir karar vermişti. Bu karar doğrultusunda 1 milyon dolardan fazla kazanan bütün geliştiricilerden pay alacağını belirtti.

Yaşanan bu komisyon krizi giderek büyüyor. Telegram ile Apple arasındaki anlaşamama durumunun en önemli nedeni ise bu komisyon. Apple bütün geliştiricilerden yüzde 30 oranında kesinti yapıyor. Bu kesinti genel gelirden hesaplandığında çok yüksek rakamlara tekabül ediyor.

Telegram ve Apple savaşı

Telegramın en üst düzey yetkilisi olan Pavel Durov konu ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Kendisi Apple’ın ekosistem üzerinde tam kontrol sahibi olduğunu belirtti. Ayrıca komisyon üzerinden çok ciddi bir gelir elde ettiğini açıkladı. Fakat yaptığı açıklamalar bu kadar yumuşak olmadı.

Telegram ve Apple

Pavel Durov tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda ona göre Apple tam bir girişimci düşmanı. Şirket genç girişimcilerin hayallerini yıkıyor. Bu durum büyük bir problem olarak görülmeli. Yüzde 30 seviyesinde alınan komisyonu kabul etmeyen Pavel Durov ne yazık ki şimdilik sadece işi mahkeme sürecine taşıyabiliyor.

Apple sert eleştirilerle karşı karşıya

Telegram tarafından ücretli mesaj hizmeti de sunuluyor olsa bile yine de bütün ödemeler platform üzerinden gerçekleşiyor. Ancak buna rağmen Apple hem geliştiriciden hem de kullanıcıdan komisyon alıyor. Bu durum eleştirilerin temel dayanağı.

Telegram ve Apple savaşı önümüzdeki yıllarda muhtemelen daha fazla kızışacak. Pavel Durov daha şimdiden bunun işaret fişeğini ateşledi. Özellikle komisyon konusunda Apple için tehlike çanları çalmaya devam ediyor. Ancak mahkeme sürecinden henüz Apple aleyhine bir karar çıkmadı. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Telegram Ücretli Oluyor: Fiyatı Belli Oldu!

>> Telegram Premium Türkiye’de Daha Aktif Kullanılabilir: Fiyatı Düşecek Mi?