iOS 17 Geliyor! İlk Tarih Belli Oldu! Peki Ne Gibi Özellikler Bekleniyor?

iOS 17.2 Beta 4

Apple, her sene geleneksel olarak gerçekleştirdiği WorldWide Developer Conference (WWDC)’ın 2023 ayağına dair ilk bilgileri paylaştı. Buna göre etkinlik, 5-9 Haziran tarihleri arasında, online olarak gerçekleştirilecek. Bu etkinlikte şirketin karma gerçeklik gözlüğü ve iOS 17 mobil işletim sistemi sürümü de dahil pek çok yeni detayı paylaşması bekleniyor.

Apple WorldWide Developer Conference (WWDC) için tarih verildi. Dünya çapında pek çok teknoloji severin ve geliştiricinin takip etmek istediği etkinlik, 5-9 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek. Tabii bu etkinlikte iOS 17 ve karma gerçeklik gözlüğü haricinde, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS gibi sistemlerin de yeni sürümlerinin tanıtılması bekleniyor.

Etkinlik, büyük ölçekte online olarak düzenlenecek, ama açılış konuşmasını yerinde dinlemek isteyen şanslı geliştiriciler ve öğrenciler de olacak. Bu kişiler, 5 Haziran’da, Apple Park’ta yerlerini alabilecek. Tabii oldukça sınırlı sayıda bir katılım imkânından söz ediliyor.

Apple’ın dünya çapında geliştiricilerle ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Susan Prescott:

“WWDC23, bizim şimdiye dek düzenlediğimiz en büyük ve heyecan verici etkinliğimiz olacak. Birçoğunuzu online olarak, birçoğunuzu da şahsen, yüzyüze olarak bu özel etkinliğimizde görmek için sabırsızlanıyoruz.”

iOS 17 Geliyor! İlk Tarih Belli Oldu! Peki Ne Gibi Özellikler Bekleniyor?

iOS 17’de neler bekliyoruz? İşte bazı detaylar…

– Karma gerçeklik gözlüklerine destek. Bu, özellikle Apple’ın bu sınıftaki ilk ürünü için gerekli bir detay.
– CarPlay güncellemeleri, araç sürüşleri esnasında hem bilgi hem de eğlence tarafında daha fazla seçenek ve daha kolay kullanılabilirlik sunabilir.
– Özellikle Avrupalı kullanıcılar için alternatif uygulama mağazalarına erişim izni sağlanabilir ve bu sayede kullanıcılar, farklı platformlardan da uygulama ve oyunlara erişebilir.
– WebKit gereksinimi olmadan üçüncü parti internet tarayıcılarının kullanımına izin verilebilir.

iOS 17, tam sürüm olarak muhtemelen eylül ayında, yeni iPhone 15 ailesiyle birlikte kullanıcılara sunulacaktır.

Apple karma gerçeklik gözlüğü, bu etkinlikte resmiyet kazanabilir!

Apple karma gerçeklik gözlüğünün “Apple Reality Pro” ya da “Apple Reality One” ismiyle çıkış yapması bekleniyor. Bu ürün, aynı zamanda Apple’ın uzun süredir görücüye çıkaracağı en önemli ürün olabilir.

Ürün, bir kayakçı gözlüğünü andıran tasarımla geliyor ve karbon fiber tasarım malzemeleri sayesinde hem hafif hem de konforlu kullanımlar sunmayı amaçlıyor. Ürünün pilinin kalça üzerine yerleştirilebilecek bir bölmede tutulması planlanıyor ve tek şarj ile birkaç saatlik deneyimlerin mümkün olabileceği konuşuluyor.

Apple karma gerçeklik gözlüğü, iç kısımda iki tane 4K ekrana sahip ve aynı zamanda çevre detaylarını da hesaplayarak hizmetler sunabilecek. Hem profesyoneller hem de gündelik yaşamdaki kullanımlar için hazırlandığı bildiriliyor. Mesela ürün, hem kafa hem de el hareketlerini takip edebiliyor. Bu sayede ressamlar da özel çalışmalar ortaya çıkarabilir.

Cihazın bir diğer anahtar özelliği olarak da video konferans detayından bahsediliyor. Böylece birden fazla kullanıcı, sanki aynı ortamdaymış gibi sesli ve görüntülü sanal sohbetler gerçekleştirebilecek.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S24 Ailesi İçin Heyecanlandıran Detaylar!