Steam’den Eski Windows Kullanıcılarına Kötü Haber! Hangi Sürümlere Veda Ediliyor?

Eğer bir Steam kullanıcısıysanız ve eski bir Windows sürümünü kullanıyorsanız, bir nevi yolun sonuna gelmiş olabilirsiniz. Steam destek sayfasında yer verilen bilgiler, yakın zamanda pek çok Windows sürümüne veda edileceğini gösteriyor. İşte detaylar.

Steam, bazı eski Windows işletim sistemlerine verdiği desteği sonlandırmaya hazırlanıyor. Bu, tabii ki milyonlarca oyuncuyu ilgilendiren bir gelişme. Steam destek sayfasındaki bilgiler, Windows 7, Windows 8 ve 8.1 işletim sistemleri için son günün 1 Ocak 2024 olduğunu bildiriyor.

Peki 1 Ocak’tan sonra da eski bir Windows işletim sistemiyle Steam kullanılamaz mı?

Bu, açıkçası sağlıklı bir deneyim olmayacaktır. Zira resmi desteğin sonlandırılması, yayıncı ve yapımcı firmaların hazırladığı güncellemelerden yeni hizmet detaylarına kadar pek çok detaya erişilemeyecek olması demek.

Dolayısıyla Steam’i sorunsuz çalıştırabilmek ve güncel deneyimlere kavuşabilmek için Windows’un daha yeni bir sürümüne geçiş yapılması gerekiyor. Örneğin şu sıralar Windows 11’e geçiş yapabilirsiniz. Hem kullanışlı hem de güncel bir işletim sistemi.

Steam'den Eski Windows Kullanıcılarına Kötü Haber! Hangi Sürümlere Veda Ediliyor?

Zaten Microsoft da eski sistemlerinin fişini çekmişti

Biraz geriye gittiğimizde, Microsoft’un Windows 7 desteğini Ocak 2020 itibarıyla sonlandırdığını görüyoruz. Windows 8.1 desteği ise, geçtiğimiz ocak ayı itibarıyla sonlandırılmıştı.

Bu sistemler artık yeni güvenlik yamaları ve geliştirmeler almıyor. Bu sebeple de günümüz ihtiyaçlarına uygun yapıya sahip değiller. En önemlisi de, güncel olmadıkları için yeni saldırılar karşısında fazlasıyla savunmasız durumdalar. Eğer eski sistemlerden birini kullanıyor ve bu sistemler aracılığıyla internet bankacılığı gibi işlemler gerçekleştiriyorsanız, özel bilgilerinizin risk altında olduğunu da bilmelisiniz.

Evet, Valve, 2024’e kadar vakit var diyor, ama yine de şimdiden hazırlık yapmanızda ve en kısa sürede güncel Windows sürümüne geçiş yapmanızda fayda var. Sadece güncel oyunlar için değil, aynı zamanda gündelik aktiviteleriniz ve profesyonel işleriniz için de iyi bir hamle olacaktır bu.

İlgili Haberler

>> iOS 17 Geliyor! İlk Tarih Belli Oldu! Peki Ne Gibi Özellikler Bekleniyor?