iPhone 12 için TBMM’ye başvuruda bulundu

iPhone 12

iPhone 12 modellerinin içerisinden şarj adaptörü ve kulaklık çıkmadığı için bugün vatadaşlar TBMM’ye başvuruda bulundu.

Apple, bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta iPhone 12 ailesini tanıtmıştı. Çevreyi korumak adına şarj adaptörü ve kulaklığı kutu içeriğinden kaldıran Apple, fiyatta da indirim yapmamıştı. Ancak Fransa’da iPhone 12’lerin içerisinde kulaklık çıkması herkesi şaşırtmıştı. Peki, Fransa’yı özel kılan şey neydi?

iPhone 12 kutu içeriğinde kulaklık sadece Fransa’da var!

Fransa yasalarında, ülkede telefon satılacaksa içerisinden ilginç bir şekilde kulaklık çıkması gerekiyor diye bir yasa mevcut. Bu yasadan dolayı Apple, Fransa’da EarPods kulaklıklara yer vermişti. Şimdi ise aynı yasanın Türkiye’de çıkması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) başvuruda bulunuldu.

Aktarılan bilgilere göre, batandaşlar toplu bir şekilde TBMM’ye iPhone 12’nin içerisinden aksesuarların çıkması için başvuruda bulunmuş. İlgili başvuru metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

“Fransa Cumhuriyeti’nde 12 Temmuz 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, 15 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve ekte bir nüshası bulunan yönetmelik, teknolojik cihazlarda artan radyasyon sebebiyle tüketicinin sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla, tüketicilerin satın almış oldukları cihazlarla beraber kulaklık ve benzeri aksesuarların da verilmesi ve radyasyon maruziyetini azaltan bu ürünlerin kullanılmasının teşik edilmesi, teşvik edilmemesi veya belirtilen ürünlerin verilmemesi durumunda ise cezai işlem uygulanmasını öngörmektedir. Bu ve buna benzer düzenlemelerin ülkemizde de uygulanması kapsamında gerekli düzenlemelerin yapılmasını arz ederim.”

iPhone 12 Türkiye fiyatları

Bu başvurunun ne zaman sonuçlanacağı henüz bilinmiyor. Ancak vatandaşlarımız şunu unutuyor. Apple Türkiye’ye özel olarak 2 yıl garanti süresi sunuyor. Bu garantiden dolayı iPhone’ların fiyatları diğer ülkelere göre daha fazla. Eğer Apple, olası bir yasa çıkması durumunda 100 TL’lik aksesuarları 200 TL olarak iPhone’lara fiyat farkı olarak yansıtabilir. Bu yüzden başvuru ters de tepebilir.

Apple’ın doğayı koruyoruz diyerek kulaklığı çıkarması normal. Çünkü artık hemen hemen herkeste iyi ya da kötü kablosuz kulaklık bulunuyor. Ancak telefonun çalışmasını sağlayan şarj adaptörünün kutu içeriğinden çıkarılması kabul edilebilir bir durum değil.

Son olarak Apple’dan sonra Samsung’un da Galaxy S21 ile birlikte kutu içeriğinden aksesuarları çıkaracağını belirtelim.

İlgili Haberler

Apple, LiDAR tarayıcısı sayesinde ‘’Boy Ölçme’’ imkânı sunuyor.

Apple iPhone 12 Tanıtıldı: İşte Hiçbir Yerde Göremeyeceğiniz Detaylar!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here