iPhone 12 iPhone 11 gibi sattı mı? İşte son raporlar!

iPhone 12 iPhone 11 gibi sattı mı? İşte son raporlar!

iPhone 12 Pro maliyeti
Google News Abone Ol

iPhone 12 ailesinin satış rakamlarına ilişkin güncel veriler açıklandı. Bakalım selefine göre yeni modeller nasıl bir satış grafiği izlemiş?

Koronavirüs salgınının üretimi etkilemesinden dolayı iPhone 12, selefine göre bir ay geç satışa sunulmuştu. Ancak genel olarak satışlar Apple’ın yüzünü güldürmeyi başarmış durumda. Araştırma firması CounterPoint’in son verileri, iPhone ailesinin dördüncü çeyrekteki toplam sevkiyatlarının, temelde iPhone 12’nin güçlü performansı nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 21 arttığını gösteriyor.

iPhone 12 peynir ekmek gibi satıyor

İlk altı hafta içindeki satışların karşılaştırılması; yeni modeller, yalnızca ikinci hafta öncekinden daha kötü sattı. Ancak diğer tüm haftalarda daha iyi satış rakamlarına imza atmayı başardı.

Tatil döneminin henüz bitmediği göz önüne alındığında, iPhone 12’nin yıl için bir rekor kıracağını ve önümüzdeki yıl da talep görmeye devam edeceğini bekleyebiliriz. Şu anda, 12 Pro ve 12 Pro Max neredeyse yok satıyor diyebiliriz. Çünkü dünya genelinde bir stok sıkıntısı yaşanıyor.

AppleInsider’a göre, Cupertino merkezli şirket, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde siparişlerinin sayısını artırdı. 12 serisi pazarda büyük bir başarı yakaladı. Talep önümüzdeki yıl da devam edecek ve istikrarlı bir şekilde yüksek kalacak gibi görünüyor.

Analistlerin tahminine göre; sevkiyatlarının sayısı 2021’in ilk çeyreğinde yaklaşık 51 milyon adet olacak. Daha önce şirketin ilk çeyrekte yaklaşık 47 milyon adet sevkiyat yapacağına inanılıyordu. Gönderilerdeki artış öncelikle 12, 12 Pro ve 12 Pro Max’i etkileyecek. Tahminler, daha ucuz olan 12 mini’nin sevkiyatlarının bu dönemde nispeten değişmeyeceğini gösteriyor.

Analistler, sevkiyatlarının yıldan yıla yüzde 38 artacağına inanıyor. Çin, Apple için önemli bir pazar.  Yalnızca Kasım 2020’de 6 milyondan fazla iPhone biriminin, yani dünya genelindeki toplam gönderilerin yaklaşık yüzde 20’sinin gönderildiği Çin’dir. Bu, son birkaç yıldır yeni bir rekor.

12 serisinin sunumunun hemen ardından, yeni Apple akıllı telefonlar geleneksel olarak mükemmel satış rakamları gösterdi. Ancak, sıradan iyi gelirin yanı sıra, Cupertino şirketinin gurur duyacağı çok şey var.

Counterpoint Research’ün iPhone 12 satış tahminleri, 2020 iPhone’larının Ekim 2020’deki tüm 5G akıllı telefon satışlarının  yüzde 24’ünü oluşturduğunu gösteriyor.

İlgili Haberler

Apple 3nm için rakiplerini saf dışı bıraktı

Elon Musk açıkladı! Apple Tesla’yı satın alabilir!


CEVAP VER