Apple 3nm için rakiplerini saf dışı bıraktı


Apple 3nm yonga seti üretimi için TSMC ile çoktan anlaşma imzalamış. 2022 yılında TSMC tüm odağını Apple’a verecek gibi görünüyor.

.

Cupertinolu teknoloji devi Apple, Apple A14 Bionic şeklinde 5nm tabanlı bir yonga seti kullanan ilk şirketlerden biri oldu. 5nm ile üretilen yonga seti, iPhone 12 serisinde düşük enerji maliyetiyle ekstra performans sunması ile dikkat çekmişti. Şimdi, aynı mimariyi kullanan Qualcomm Snapdragon 888, Exynos 2100 ve 1080 yongaları sayesinde Android telefonlar 5nm çağında girişimlerine başlayacak. Ancak Apple, 5nm’i geride bıraktı. Apple 3nm yonga seti için çalışmalarına başladı.

Apple 3nm için TSMC ile anlaştı! Rakipleri kara kara düşünüyor

Yeni bir rapora göre, Cupertino merkezli dev, 2022’deki 3nm yonga üretiminin siparişlerinin büyük bir kısmını çoktan aldı. Muhtemelen önümüzdeki yıl ilk 3nm ile üretilen yongaları göremeyeceğiz. Ancak 2022 yılında Apple’ın 3nm yonga setlerini iPhone, iPad ve MacBook modellerinde göreceğiz. Apple M1 ile ARM’a geçiş yapan Apple’ın MacBook modellerini 2022 yılında hız canavarına dönüştürmesi bekleniyor. iPhone cephesinde ise bu yongaları en erken iPhone 14 ailesinde görebileceğiz.

Apple, 2021 yılında 5nm+ teknolojisine geçiş yapacak. Ancak 5nm ile 5nm+ arasında dağlar kadar fark olmayacak. Muhtemelen bu fark güç tüketimi ve tek çekirdeklerin verimliliğinde yaşanacak.

Apple 3nm

Tedarik zincirine göre, TSMC’nin 3nm ve 4nm deneme üretim hazırlıkları sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Şirketin yıllık 600.000 adet üretim kapasitesi hedefi var. Ayrıca, 50.000 parçadan fazla dönüştürülmüş bir aylık üretim kapasitesi sağlamak istiyor. 3nm üretimi ile ilgili yüksek bir yatırım var. Rapor ayrıca TSMC’nin Samsung’un farklı bir süreçle kendi 3nm yongalarını da üreten Samsung’un en az bir buçuk yıl önünde olduğunu belirtiyor.

Görünüşe göre, yatırımı geri ödemek için yaklaşık iki yıl boyunca en az 300 milyon yonganın kullanılması gerekiyor. Apple, yavaş yavaş kendi tasarladığı çiplerin tanıtımına doğru gelişiyor. 2021 ve 2022’de, şirketin kendi tasarladığı çipleri içeren daha fazla ürünü tanıtmasını bekliyoruz.

İlgili Haberler

>> Elon Musk açıkladı! Apple Tesla’yı satın alabilir!

>> Facebook ile Apple gerginliğinde Facebook çalışanları Apple’n yanında!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here