iPhone 13 Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak? Para Biriktirmeye Başladınız mı?

iPhone 13 Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak? Para Biriktirmeye Başladınız mı?

Apple, uzun süredir beklenen iPhone 13 ailesini bu akşam tanıtacak. Peki iPhone 13 Türkiye fiyatı ne olacak? Büyük bir merak var.

.

Bundan birkaç sene öncesine gidecek olursak, iPhone 12’nin fiyatı, iPhone 11’e kıyasla 100 dolar daha pahalıydı. Böylelikle ortaya 699 değil, 799 dolarlık bir fiyat çıkmıştı. Tabii bu fiyat artışında, Apple’ın 5G desteğini eklemesinin de payı büyüktü.

Firma, benzer bir hamleyi şimdi de iPhone 13 ailesi için yapabilir. Bu akşam 4 farklı iPhone 13 modelinin tanıtılması bekleniyor ve fiyatlarda %20 civarı artış yaşanabilir. Yine de, henüz firmadan gelen resmi bir açıklama bulunmuyor.

Bir de, yakın zamanda başta Twitter olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda, iPhone 13 ailesinin 10 bin ile 36 bin lira arasında değişen fiyatlarla Türkiye’de satışa sunulacağı belirtiliyordu. Bu ifadelerin de gerçeği yansıtmadığını belirtelim. Yani bu fiyatları göz önünde bulundurup da kara kara düşünmenize gerek yok. Yine de, hem döviz kurları hem de ekonomik şartlar sebebiyle yeni iPhone’ların yüksek fiyatlarla satışa sunulacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Bu arada, geçtiğimiz ekim itibarıyla iPhone 12 mini ve iPhone 12 mini’nin dünya çapında en çok satılan ilk iki 5G telefon olduğunu belirtelim. Apple, iPhone 12 ailesinin şirket tarihindeki en çok gelir ve kâr getiren aile olduğunu da duyurmuştu.

iPhone 13 Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak? Para Biriktirmeye Başladınız mı?

Şu an için iPhone 13 Türkiye Fiyatı diye bir şey yok, ama söylentiler var

Cnet’te yer verilen bilgilere göre Apple, iPhone 13 ailesini zamlı fiyatlarla teknoloji severlerin beğenisine sunacak. Tam olarak zam oranı bilinmese de %20 olabileceği konuşuluyor. Peki neden?

Zam gelmesi muhtemel, zira Apple’ın en önemli tedarikçilerinden TSMC, üretim maliyetlerinde %20’lik bir artış yaşamış ve bunu da Apple’a yansıtmıştı. Haliyle Apple da bize yansıtacaktır. Biliyorsunuz, özellikle son iki yıldır koronavirüs sebebiyle iş süreçlerinde ciddi aksaklıklar yaşanıyor ve olumsuz faktörlerden bir tanesi de “zam” faktörü.

Daha önce gelen söylenti bilgilerde, iPhone 13 ailesinin çıkış fiyatlarının iPhone 12 ailesiyle büyük ölçüde aynı olabileceği söyleniyordu, ama tabii o sıralar TSMC’nin üretim maliyetlerinde yaşanan artışlardan haberdar değildik.

Yine söylentilere göre iPhone 12 mini, yani ailenin başlangıç modelinin Amerika fiyatının 699 dolar olabileceği konuşuluyor. Bu, yaklaşık 6 bin lira demek. Tabii vergiler ve kâr payı eklendiğinde TR fiyatı daha da yükselecektir.

Ailenin en üst seviye modeli olması beklenen Pro Max’in Amerika fiyatı olarak da 1099 dolar teleffuz ediliyor. O da TL olarak hesapladığımızda 9 bin 300 TL ediyor. Kâr payı ve vergileri eklediğimizde fiyat tabii ki yükselecektir.

Aşağıdaki tabloyu Cnet’ten aldık ve referans olması açısından, iPhone 12 fiyatlarını göz önünde bulundurarak, iPhone 13 Türkiye fiyatı ya da fiyatları hakkında tahminler yürütebilirsiniz.

iPhone 13 Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak? Para Biriktirmeye Başladınız mı?

> Epson Colorworks CW-C6000AE: Ürünleriniz için istediğiniz etiketleri basabilirsiniz


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here