iPhone 14 Ailesinde Hangi Modellerde 120Hz Ekran Tazeleme Olabilir?

iPhone 14 Ailesinde Hangi Modellerde 120Hz Ekran Tazeleme Olabilir?

Apple, 2017 yılında teknoloji severlere sunduğu iPad Pro tabletinde, “yüksek ekran tazeleme hızı” faktörüyle teknoloji severlerin beğenisini toplamıştı. Haliyle beklentiler, firmanın iPhone serilerinde de daha gelişmiş özelliklerle yol alacağı ve Android ile farkı açacağı yönündeydi. Beklentilerle sonuçlar birbirini pek tutmadı denebilir.

An itibarıyla pek çok Android akıllı telefon üreticisi de yüksek ekran tazeleme değerleri sunabiliyor. Öyle ki, son dönem pek çok Android amiral gemisi telefon modelinde 90 ve 120Hz ekran tazeleme değerlerini görebiliyoruz. Bu özellikler sayesinde hem video izlerken hem de oyun oynarken daha akıcı ve net detaylar elde edilebiliyor. Eh, haliyle daha hızlı pil tüketimine yol açtığı da bir gerçek. Yİne de kullanıcılar, isterlerse bu özellikleri devre dışı da bırakabiliyorlar.

Son gelen haberler ise, Apple’ın iPhone 14 serisi için ekran tazeleme başlığı tarafında iddialı çalışmalar yapacağı yönünde. Phone Arena sitesinde yer alan ve yeni bir sızıntıya dayandırılan bilgilere göre firma, yeni iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max akıllı telefon modellerinde 120Hz ekran tazeleme özelliğini sunacak. Bu özelliğe ProMotion özelliği de deniyor.

Firma, geçtiğimiz sene satışa sunduğu iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinde de bu özelliğe yer vermişti. Bu sene de büyük ihtimalle yine Pro ve Pro Max modellerinde göreceğiz. “Standart modeller” olarak beklenen 6.1 inç ekranlı iPhone 14 ve 6.7 inç ekranlı iPhone 14 Max modellerinde ise, yüksek ekran tazeleme değerlerinin olması beklenmiyor.

iPhone 14 Ailesinde Hangi Modellerde 120Hz Ekran Tazeleme Olabilir?

ProMotion özelliği, “Pro”, yani en üst seviye telefonlar için

Sektörün güvenilir analistlerinden Ross Young da Apple’ın iPhone 14 ve 14 Max modellerinde, yani “Pro” takısı olmayan, “Standart” olarak nitelendirilebilecek iki modelinde yüksek ekran tazeleme değerinin olmayacağını ifade ediyor. Çünkü panel üretici firmanın elinde böyle bir kapasite bulunmuyor.

Muhtemele iPhone 14 ve iPhone 14 Max’te LTPS panel kullanılacak. Bu paneller, BOE tarafından üretiliyor.

Pro modellerde ise, LTPO panel tercih edilecek. Apple, bu paneller için Samsung ve LG gibi önemli markalardan yardım alıyor. Bildiğiniz gibi bu tip paneller, daha iyi görüntü sunarken aynı zamanda daha düşük güç tüketimi sayesinde uzun süreli kullanımı mümkün kılıyor.

Ek olarak, Pro modellerin ekranında çentik detayının olmaması, tıpkı Android modellerdeki gibi ufak bir kamera deliğinin olması bekleniyor. Apple, bunun için Face ID de dahil sensör detaylarını ekranın altında konumlandırabilir. Ayrıca 48MP değerde “sektörde öncü olabilecek” selfie kamera varlığından da söz ediliyor.

Yeni detaylar oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

İlgili Haberler:

>> Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri