iPhone 14 Ekran Tamiri Kolay mı?

Apple iPhone 14’ün ekranını tamir etmek kolay mı dersiniz? PhoneArena’da yer verilen bilgilere göre evet, oldukça kolay. Ama bir şart var! İşte detaylar.

Apple iPhone 14 ailesi, yakın zamanda teknoloji severlerin beğenisine sunuldu ve şimdiden milyonlarca satıldı bile. Ürün, işletim sisteminden güçlü işlemcisine, kamera detaylarına kadar pek çok önemli özellik sunuyor. Tabii tüm bu özelliklerin sorunsuz çalışabilmesi için ekran ve dokunmatik panelin sorunsuz olmaslı lazım.

Her sene yeni iPhone telefonlarla karşılaşıyoruz ve ne zaman bu ürünler satışa sunulsa, kısa süre sonra “Tamiri kolay mı?” başlıklı haberlerle, testlerle karşılaşıyoruz. Aynı durum, haliyle 14 ailesi için de geçerli.

Bilgilere göre iPhone 14’ün ekranının tamiri oldukça kolay, ama bir şart var. Bu kolay tamir süreci için Apple’ın resmi teknik servisine başvurmanız gerekiyor. Eğer yetkisiz servislerde “daha ucuza yaparım” mantığıyla hareket ederseniz, telefonunuzda düzeltilmesi mümkün olmayan arızalar belirebilir.

iPhone 14 Ekran Tamiri Kolay mı?

iPhone 14’ü parçalayıp birleştirmek kolay, ama birleştirdikten sonra eskisi gibi performanslı çalıştırabilmek çok çok zor

iPhone 14’ü parçalarına ayıran pek çok uzman (Apple’dan hariç servisler), ürünün parçalarının tekrar bir araya getirilmesinin çok kolay olduğunu söylüyor, ama öte yandan bu rağmen ürünün eski performansında çalışmasını %100 garanti edemiyor. Bu da Apple’ın her parça için ayrı ayrı çalıştığını ve en doğru montaj için sadece yetkili ellere, yani Apple servislerine ihtiyaç duyduğunu gösterir bir kanıt olabilir.

Örneğin, eğer iPhone 14’ü yetkisiz bir serviste açar ve ekranını değiştirmeye kalkarsanız, ekran panelinde yer alan iki tane ortam ışık algılayıcı sensörün çalışma sistemini de büyük ihtimalle bozabilirsiniz. Bu nedenle de otomatik ışık algılama özelliği çalışmayabilir ve her seferinde elinizle, manuel olarak ışık seviyesini ayarlamak zorunda kalabilirsiniz.
Önceki iPhone modellerinde, üçüncü parti servisler, Apple ürünlerini onarmak için EEPROM adı verilen bir yazılım kullanıyorlardı. Böylece ürünün donanımında düzenlemeler yapılabiliyordu. Bu yöntemin yeni iPhone 14 ailesinde çalışmadığı da bildiriliyor.

Apple iPhone 14 ailesi, ülkemizde 31 bin TL’den başlayan fiyatlarla bulunabiliyor. Evet, çoğumuz için oldukça pahalı olduğu bir gerçek. Dolayısıyla da eğer alıyorsanız çok dikkatli kullanmanız gerektiğini de söylememize gerek yoktur sanırız.

İlgili Haberler:

>> Huawei nova Y61 Duyuruldu! İşte Özellikleri