iPhone 14 Fiyatı Sızdırıldı! Bakalım Apple Doğrulayacak mı?

Apple şarj cihazını

iPhone 14 ailesini bekleyenleri ilgilendiren bir haberimiz var. PhoneArena sitesinde yer alan bilgiler, iPhone 14 fiyatının sızdırıldığı yönünde. Tabii bunlar kesin bilgi anlamını taşımıyor. Şimdi detaylara inelim.

PhoneArena’da yer verilen ve gizemli bir kaynağa dayandırılan sızıntı bilgiye göre iPhone 14, 799 dolar fiyat etiketiyle raflarda yerini alacak. Yani Apple, bu model için fiyat artışına gitmeyecek. Kaynak, bu bilginin Apple yönetiminden geldiğini ve %90 doğru olduğunu belirtiyor.

“Peki niye iPhone 14 için fiyat artışı kararı alınmıyor?” diye sorarsanız…

Buna da sebep olarak son dönemdeki küresel sorunlar ve satışlarda yaşanan düşüşler gösteriliyor. Tabii 14 Pro ve Pro Max gibi modeller hakkında bir bilgi paylaşılmamış. Muhtemelen bu ürünlerin fiyatlarında artışlar olacaktır.

799 doları TL olarak hesapladığımızda, yaklaşık 14 bin 500 TL satış fiyatı ortaya çıkıyor. Tabii buna vergiler ve kâr payı eklendiğinde, başlangıç model fiyatı çok daha yüksek olacaktır. Örneğin, şu an ülkemizde temel iPhone 13 modelinin fiyatı 22.499 TL. Dolayısıyla 14 ailesi başlangıç fiyatı da bu civarlarda olacaktır. Tabii söylentide bahsedilen bilgiler doğruysa.

iPhone 14 Fiyatı Sızdırıldı! Bakalım Apple Doğrulayacak mı?

14 ailesinin önümüzdeki eylül ayında tanıtılması bekleniyor

Apple, genellikle yeni iPhone akıllı telefon ailesi üyelerini her sene eylül ayında tanıtıyor ve kısa süre sonra da ön siparişleri açıyor. Beklentiler, geleneğin bu sene de devam etmesi yönünde.

Eylül ayında beklenen tanıtımda, muhtemelen iPhone 14, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerini göreceğiz. Bunlara ek olarak farklı bir telefon modeli, akıllı saat modeli ve yeni iOS sürüm duyurusu da gelebilir.

iPhone 14 Pro modelleri, ciddi performans artışları sunacak

Apple, muhtemelen Pro ve Pro Max modellerinde A16 çipseti kullanacak, iPhone 14’te ise A15’e yer verecek. A16 çipsetli modeller, CPU tarafında %15 performans artışı ve GPU tarafında %25-30 performans artışı sağlayabilecek. Ayrıca bu yeni çipset, daha yüksek çalışma performansı için güncel LPDDR5 RAM desteğini de sunacak.

PhoneArena sitesinde, tek çekirdek ve çoklu çalışma performansları olarak tahmini Geekbech puanları da paylaşılmış durumda. Apple A16, tek çekirdekte 2000 puan, çift çekirdekte de 5700 puan elde edebiliyor. Bunlar gerçekten amiral gemisine yakışır, üst seviye puanlar.

İlgili Haberler

>> Far Cry 6 Kısa Süreliğine Bedava Oldu!