iPhone 14 Fiyatlarındaki Zam İsyan Ettirdi: Dur Daha Alamadık Ki

iPhone 14 Ekran Değişimi

Herkesin büyük bir merakla takip ettiği iPhone 14 fiyatlarındaki zam adeta isyan ettirdi. Hadi gelin fiyat artışına ve diğer detaylara birlikte bakalım.

Apple tarafından geliştirilen yeni iPhone cihazı tanıtıldı. Bu cihazın tanıtımı ile birlikte dünyanın en pahalı iPhone modeli olması gözlerden kaçmadı. Hatta dünyanın en pahalı akıllı telefonu olarak ön plana çıktı. Böyle bir ortamda açıkçası herkes isyan etti. Üstelik iş sadece bununla bitmedi.

Türkiye’de iPhone 14 cihazlarını almak isteyen birisinin 40.000 TL civarında bir bütçeye sahip olması gerekiyor. Fakat işin daha kötü tarafı ise bu fiyatların böyle kalmayacağı. Apple yeni cihazına daha çıkar çıkmaz zam ekledi. Özel ürün üreticisi konumu nedeniyle fiyat artışlarını gizli bir şekilde yaptı.

iPhone 14 fiyatlarındaki artış ülkeden ülkeye değişiyor

Yeni iPhone cihazı ile ilgili yapılan fiyat artışı her ülke için farklı olacak. Mesela Çin’de yeni cihazlar 799 dolar üzerinden satılıyor. Şimdilik herhangi bir fiyat değişikliğine gidilmedi. iPhone 14 128 GB modeli Japonya’da 145 dolarlık fiyat artışı yaşadı. Avrupa’da ise 100 dolarlık bir fiyat artışı gerçekleşti.

iPhone 14 fiyatlarındaki

ABD ve Çin için herhangi bir fiyat artışına gidilmedi. Ancak diğer tüm ülkelerde fiyatlar önemli ölçüde arttırıldı. Ağırlıklı olarak 100 dolar ile 150 dolar arasında bir fiyat artışı olduğunu görüyoruz. Açıkçası zaten pahalı olan cihazı bu durum daha cep yakan bir hale getirdi.

Apple cüzdan düşmanı gibi davranıyor

ABD’de teknoloji devi özellikle son dönemlerde adeta cüzdan düşmanı gibi davranıyor. Yeni cihazlarında fiyat artışına gitmesini ise küresel enflasyon olarak açıklıyor. Zaten bunu anlamak pek zor değil. iPhone 14 fiyatlarındaki artış bunu kanıtladı.

Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle genel bir enflasyon ortaya çıkmıştı. Şirketin önümüzdeki aylarda yeni zamlara gidip gitmeyeceği henüz bilinmiyor.

İlgili Haberler:

>> Apple iPhone 14: Teknoloji devi, daha uzun pil ömrü ve kamera yükseltmeleriyle ‘en gelişmiş’ akıllı telefonunu piyasaya sürdü

>> Yeni iPhone 14 ‘ün ne zaman tanıtılıp piyasaya sürülmesi bekleniyor? Bu Fotoğraflar Gerçek mi?