iPhone 14 Pro Modellerinin Ekranları Daha Büyük Olabilir! Peki Ya Tasarım?

iPhone cihazların kullanım ömrü

iPhone 14 Pro, Apple için yeni bir çağın kapılarını aralayabilir. Gelen söylenti bilgiler, yeni üründe ekran çentiğinin biraz daha küçültüleceği yönünde. Öte yandan, ekran boyutunun da 13 Pro’ya kıyasla biraz daha büyük olacağı tahmin ediliyor. Tabii dahası da var. İşte elimizdeki detaylar…

Apple, muhtemelen önümüzdeki eylül ayında yeni iPhone 14 akıllı telefon ailesini görücüye çıkaracak. Bildiğiniz gibi firma, genelde her yılın eylül ayında tanıtım yapıyor ve birkaç hafta sonrasında da satışlara başlıyor. Bu işleyişin bu yıl da devam etmesi büyük ihtimal.
Henüz Apple’dan yeni telefonlar hakkında resmi bilgiler gelmiş değil, ama söylenti ve sızıntı detaylar arka arkaya geliyor.

Ross Young, görüntüleme/ekran teknolojileri sektöründe kıdemli isimlerden birisi ve geçtiğimiz gün Twitter hesabında bir mesaj paylaşarak teknoloji severleri heyecanlandırdı. Young’a göre Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde daha büyük ekran detayına yer verecek. Yine de, bu “büyüklük” kavramının 13 ailesine kıyasla çok da fark edilir düzeyde olmayacağını söyleyebiliriz.

Şöyle ki…

iPhone 13 Pro – 6.06″
iPhone 14 Pro – 6.12″
iPhone 13 Pro Max – 6.68″
iPhone 14 Pro Max – 6.69″

“Peki niye böyle bir hamle yapılıyor?” diye sorabilirsiniz. Öyle ya, arada çok da fark yok. Young, bu ufak değişikliklerin ekranda büyük çentik yerine daha ufak çentik ve kamera deliği konumlandırılması sonucu yaşanacağını ifade ediyor. Hatta Young, bir sonraki yıl tanıtılması muhtemel iPhone 15 Pro ailesinde de aynı ekran boyutlarının tercih edilebileceğini ekliyor.

iPhone 14 Pro Modellerinin Ekranları Daha Büyük Olabilir! Peki Ya Tasarım?

Peki iPhone 14 serisiyle ilgili şu an elimizdeki bilgiler neler?

İlk olarak, Apple’ın bu kez iPhone 14 “mini” modeliyle gelmesi beklenmiyor. Çünkü zaten iPhone 14’te 6.1 inç değerde ekran olması bekleniyor ve bu da tek elde rahat kullanım için yeterli bir seçenek. Ekranı daha da küçültmeye gerek görülmüyor. En büyük ekranlı olarak da iPhone 14 Pro Max, yani 6.69 inç ekranlı telefon bekleniyor.

Bu arada, Pro olmayan iPhone 14 modellerinde yine standart ekran çentiğini göreceğiz. Ufak çentik ve yanında kamera delikli tasarımın sadece Pro ve Pro Max’te olacağı söyleniyor.

Tasarım tarafının, Pro modellerdeki ufak çentik ve kamera deliğini saymazsak neredeyse iPhone 13 ile aynı çizgide olması bekleniyor.

Özellikle Pro modellerinde kamera iyileştirmelerinin yapılması gündemde. Daha geniş sensörler, düşük ışıkta daha iyi çekim ve daha iyi zoom gibi yeteneklerden bahsediliyor, ki bu tip detaylar zaten pek çok model için gündeme gelen detaylar.

Ve tabii ki iPhone 14 ailesini oluşturan tüm üyelerde Apple’ın yeni nesil A16 Bionic çipinin kullanılması bekleniyor. Apple, her yeni mobil çip modelinde bahsettiği gibi bu modeli için de “Sektörün en güçlü mobil çipi” tanımlamasını yapacaktır.

İlgili Haberler:

>> Johnny Depp, Karayip Korsanları’na Jack Sparrow Olarak Dönecek mi?