Katlanabilir Ekranlı iPhone ve iPad’lere Hazır Mısınız?

iPhone reklam gösterme

Apple, önümüzdeki yıllarda bizleri katlanabilir ekranlı iPhone ve iPad ürünleriyle buluşturabilir. Hem de yeni nesil OLED ile. İddianın kaynağında, Güney Koreli TheElec var. İşte konu hakkında detaylar.

Apple, OLED teknolojisi üzerine inşa edilmiş yeni bir katlanabilir ekran çözümü hazırlıyor olabilir. Güney Koreli kaynaklar, firmanın bu yeni ekran teknolojisini önümüzdeki yıllarda satışa sunmayı planladığı iPhone ve iPad ürünlerinde kullanabileceğini ifade ediyor. Apple tarafında ise, tahmin edeceğiniz üzere konu hakkında henüz bir açıklama yok.

GSM Arena sitesinde de yer verilen bilgilere göre şirket, geliştirdiği katlanabilir OLED ekranda, polarizör katmanına yer vermiyor ve bu sayede ekranın daha ince ve daha kolay katlanabilmesi hedefleniyor. Öte yandan bu katmanın kaldırılması, ekranın belirginlik ve parlaklık gibi özelliklerinin de zayıflaması anlamını taşıyor. Dolayısıyla Apple’ın bu tarafta ne gibi bir ek çözüm sunacağı da merak konusu.

Apple hakkında hazırladığı analizler ve paylaştığı söylenti bilgilerle adından söz ettiren analist Ming-Chi Kuo ise, Apple’ın 2025 yılından önce katlanabilir ekranlı bir cihaz sunmayacağı görüşünde.

Katlanabilir Ekranlı iPhone ve iPad'lere Hazır Mısınız?

Daha evvel gelen bilgilerde de Apple’ın önce rakipleri ve piyasayı inceleyeceği, sonrasında da kullanıcı yorumlarını da göz önünde bulundurarak “Katlanabilir ekranlı cihazlar bir ihtiyaç mı yoksa sadece geçici bir moda mı,” bunu tespit ederek ona göre sağlam adımlar atacağı belirtiliyordu. Görünüşe göre Apple da zaten aceleci davranmıyor.

Şu an pazara baktığımızda, özellikle Çinli üreticilerin katlanabilir ekranlı telefonlar tarafında atakları arka arkaya geliyor. Özellikle de bu konuda Huawei’nin ciddi hamleleri var. Bir diğer önemli oyuncu ise, Güney Koreli Samsung. Hem Huawei hem de Samsung’un katlanabilir ekranlı telefonlarına ülkemizde de ilginin olduğunu söyleyebiliriz.

“Peki sizce şu an katlanabilir ekranlı telefonlar gerekli mi?” diye soruyorsanız, yorumlarımızı kısaca belirtelim…

Katlanabilir ekranlı telefonlar, “pratik kullanım” tarafında son tüketicilere ciddi avantajlar sunmuyor. Standart telefonlara kıyasla daha kalın ve ağırlar. Hem taşıma hem de tek elde kullanım gibi seçenekleri çok zayıf. Öte yandan fiyatları da çok yüksek.

Farklı bir noktadan baktığımızda ise, hem tablet hem de telefon formunu tek cihazda yakalayabiliyorsunuz. Ayrıca “farklı tasarım ve yeni nesil ekran teknolojileri” üzerine ilginiz varsa ve tabii bütçeniz de el veriyorsa bu telefonları deneyebilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Johnny Depp, Karayip Korsanları’na Jack Sparrow Olarak Dönecek mi?