iPhone 14 Pro ve Pro Max, Apple A16 İle Uçacak! İşte Geekbench Puanları!

Apple’ın merakla beklenen yeni nesil akıllı telefon ailesi iPhone 14 ‘ün donanımsal olarak iki gruba ayrılması bekleniyor, özellikle de çipset tarafında. Bu haberimizde, iPhone 14 Pro modellerde kullanılması planlanan Apple A16 çipsetin performans değerleri hakkında konuşacağız.

Apple, sıradaki akıllı telefon ailesi iPhone 14 ‘ü muhtemelen önümüzdeki eylül ayı itibarıyla görücüye çıkaracak. Burada hem base model yani iPhone 14’ü hem de Plus ve Pro modelleri görme şansımız yüksek. Haliyle Pro modellerin diğerlerine kıyasla daha performanslı olması bekleniyor.

PhoneArena’daki bilgilere göre Apple, iPhone 14 Pro modellerinde yeni Apple A16 çipsetine yer verecek. Bu sayede daha yüksek performans, daha iyi kamera detayları ve daha düşük güç tüketimi mümkün olacak. Aslına bakarsanız bu başlıklar, hemen her yeni üst seviye çipset için dillendirilen detaylardır.

iPhone 14 Pro modelleri, ciddi performans artışları sunacak

Apple A16 çipsetli iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri, CPU tarafında %15 performans artışı ve GPU tarafında %25-30 performans artışı sağlayabilecek. Ayrıca bu yeni çipset, daha yüksek çalışma performansı için güncel LPDDR5 RAM desteğini de sunacak. Bu güncel RAM’leri son dönemde pek çok Android akıllı telefonda görmeye başladık.

iPhone 14 Pro ve Pro Max, Apple A16 İle Uçacak! İşte Geekbench Puanları!

PhoneArena sitesinde, tek çekirdek ve çoklu çalışma performansları olarak tahmini Geekbech puanları da paylaşılmış durumda. Apple A16, tek çekirdekte 2000 puan, çift çekirdekte de 5700 puan elde edebiliyor. Bunlar gerçekten amiral gemisine yakışır, üst seviye puanlar.

RAM tarafına biraz daha eğilelim isterseniz. DigiTimes’taki bilgilere göre iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, yeni LPDDR5 tipi RAM’ler sayesinde LPDDR4X’e kıyasla %50 daha fazla bant genişliği sunabilecek ve enerjiyi daha verimli kullanabilecek.

Peki ya iPhone 14 ile iPhone 14 Max modellerinde hangi çipset olacak derseniz, muhtemelen A15’in 5 çekirdekli GPU’ya sahip versiyonu kullanılacak. Bu çipset, daha önce de 13 ailesinin Pro versiyonlarında kullanılmıştı.

Bu modellerde muhtemelen ön tarafta büyük çentik detayı ve 12MP kamera sistemi de olacak. Pro modeller ise, daha iyi ekran ve daha iyi kamera deneyimleri sunacak.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizden ayrılmayın.

İlgili Haberler

>> Yapay Zekânın Ruhu Var Mıdır? Google, Bir Mühendisinin İşine Son Verdi

>> Motorola da Moto X30 Pro İle Hızlı Şarj Teknolojilerinde Atağa Kalkıyor!