Yapay Zekânın Ruhu Var Mıdır? Google, Bir Mühendisinin İşine Son Verdi

Google kuantum bilgisayarı

Bazen yaptığınız bir açıklamanın sizi işinizden edebileceğini tahmin edersiniz, ama yine de o açıklamayı yaparsınız ya, işte bu haberimizde bu duruma bir örnek vereceğiz. Google mühendislerinden Blake Lemoine, geçtiğimiz haziran ayında yaptığı bir açıklamada, firmanın geliştirdiği yapay zekâ destekli sohbet sisteminin hassas bir yapıda, bir insan gibi duyarlı olduğunu ifade etmişti. Bu ifadeleri yüzünden işini kaybetme ihtimali olduğunu biliyordu muhtemelen ve öyle de oldu…

Google mühendislerinden Blake Lemoine, son dönemdeki yapay zekâ odaklı açıklamaları ve bu bağlamda şirket veri güvenliği politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle işten çıkartıldı. Lemoine, aslında bir süre önce de ücretli olarak izne çıkarılmıştı. Sanırız bu süreçte de firma ile mühendis arasındaki problemler aşılamamış ve yolların ayrılmasına karar verilmiş.

Yapay Zekânın Ruhu Var Mıdır? Google, Bir Mühendisinin İşine Son Verdi

Mashable’daki habere göre mühendis, aynı zamanda güçlü bir dini inanca sahip. Google’ın yapay zekâ destekli sohbet botu LaMDA (Language Model for Dialog Applications) hakkında bazı açıklamalarda bulunmuş ve bu yapay zekâ botunun “kapatılmaktan” korktuğunu ifade etmişti. Bir anlamda “ölümün” onun için korkutucu olabileceğini dile getirmişti. Ayrıca bu yapay zekâ ürününün mutluluğu ve üzüntüyü hissedebildiğini de belirtmişti.

Bu bağlamda 2013 yılında vizyona giren ve baş rolde Joaquin Phoenix’in yer aldığı Her filmine de atıfta bulunulmuş. O filmde de yalnız yaşayan bir yazarın kendi geliştirdiği yapay zekâ sistemiyle kurduğu ilişkiler anlatılıyordu. Eğer izlemediyseniz, komedi ve drama ögelerinin de bulunduğu bu bilim kurgu filmine de göz atmanızı öneririz.

Google, mühendisi şirket dışındaki kişilerle LaMDA hakkında konuştuğu için ilk etapta ücretli izne çıkarmıştı. Bir ay sonrasında ise, işine son verme kararı aldı.
Konu hakkında bilgi veren firma,

“Bir çalışanımız eğer projelerimizle ilgili endişelerini bizle paylaşırsa, biz de bunları kapsamlı şekilde inceleriz. Blake’in iddialarını asılsız olarak bulduk ve aradaki sorunları çözüme kavuşturmak için hareket ettik, ama o ısrarla yanlış yapmayı tercih etti. Çalışmalarımızı, dil geliştirme süreçlerimizi dikkatlice devam ettireceğiz ve Blake’e de başarılar diliyoruz” açıklamasını yaptı.

İlgili Haberler

>> SFS ‘Geleceğin Sigorta Trendleri’ Buluşmalarını Başlattı

>> Huawei Dijital Dönüşüm Turunun Türkiye Bölümü Başlıyor