iPhone 14’te Ekran Çentiği Olacak mı? Hayal Kırıklığı Yaratabilir!

iPhone 13 vs iPhone 14

iPhone 13 akıllı telefon ailesi, kısa süre önce resmiyet kazanmıştı ve şu anda da satışta bulunuyor. Her ne kadar yeni modeller gelmiş olsa da, bir sonraki iPhone ailesi, yani iPhone 14 için de sızıntı ve söylenti bilgiler çoktandır paylaşılıyor.

iPhone 14 ailesi hakkında gelen yeni bilgiler, telefonda çentik detayının kullanımının devam edeceği yönünde. Biliyorsunuz Apple, iPhone 13 ailesinde bu detayı biraz daha inceltmiş ve uzatmıştı. iPhone 14 için beklentiler ise, çentiğin tamamen ortadan kalkabileceği yönündeydi. Söylentiler, Apple’ın Face ID sensörü için ekran altında bir düzenek hazırlayabileceği yönündeydi. Hatta çentik yerine selfie deliği tasarımının tercih edilebileceğinden de söz ediyordu. Zaten pek çok Android akıllı telefonda da bu tasarım tercih ediliyor.

Apple ürünleri hakkında yaptığı tahmin ve analizlerler adından söz ettiren Ming-Chi Kuo, firmanın 2022 yılında satışa sunacağı telefon modellerinde selfie kamera deliği tasarımını kullanabileceğini belirtmişti.

Bu açıklamanın sonrasında, aşağıda da görebileceğiniz bir render görsel paylaşılmıştı. Jon Prosser tarafından sızdırıldığı ifade edilen görsel, Kuo’nun söylemlerini de bir bakıma desteklemiş oluyordu.

Son detaylar ise, az evvel de belirttiğimiz gibi çentikli ekran tasarımının devam edeceği yönünde. Yine de, mevcut tasarıma kıyasla daha ufak boyutlarda kullanılabileceği de söyleniyor. Yani Apple, 14 serisi telefonlarında da gelişmiş Face ID teknolojisini kullanmak istiyor. Ekrana yedirilmiş Touch ID olabilir mi derseniz, bu yönde bir çalışmanın olmayacağı ve sadece Face ID’nin sunulacağı öne sürülüyor.

iPhone 14'te Ekran Çentiği Olacak mı? Hayal Kırıklığı Yaratabilir!

Avrupa Komisyonu’nun isteği üzerine iPhone 14 serisinde Type-C bağlantı noktasını görebiliriz

iPhone 13 ailesinin tasarım detaylarına bakıldığında, iPhone 12 ailesiyle arasında ciddi tasarımsal farklılıklar olduğunu söylemek güç. Beklentiler ise, iPhone 14’ün tasarımında radikal değişikliklerin olması yönünde.

Bir diğer heyecan verici detay ise, USB Type-C bağlantı noktasının olma ihtimali. Bir süre önce açıklama yapan Avrupa Komisyonu, birkaç sene içinde USB bağlantı noktası gerektiren ürünlerin hepsinde Type-C bağlantısının zorunlu olması yönünde çalışmalar yapıldığını ifade etmişti. Bu, haliyle telefonlarında Lightning bağlantı noktası tercih eden Apple’ı Type-C’ye geçmeye zorlayabilir. Öte yandan yine başka bir söylentide, Apple’ın 3.5mm kulaklık girişine veda ettiği gibi USB bağlantı portunu da kaldırabileceği ve tamamen kablosuz bağlantı özelliğini sunabileceği belirtilmişti.

Bakalım önümüzdeki günlerde daha ne gibi haberlerle karşılaşacağız.

> Elon Musk Duyurdu: Tesla Taşınıyor! Ayrıca Starlink İçin De Yeni Duyuru Var!