iPhone 15 Özellikleri Neler Olabilir, Ne Zaman Çıkabilir? İşte Elimizdeki Bilgiler

iOS 17 ekran mesafesi

iPhone 15 ailesi, özellikle iOS kullanıcılarının merakla beklediği bir aile. Ürünler henüz resmiyet kazanmış değil, ama yine de elimizde kesin olmayan pek çok bilgi var.

iPhone 15, bir aksilik olmazsa Apple’ın yeni akıllı telefon ailesi olarak önümüzdeki eylül ayında resmen görücüye çıkarılacak. Tabii SE tarafında, yani daha uygun fiyatlı iPhone için de söylenti ve sızıntı detaylar geliyor. İsterseniz bu haberimizde, 15 ailesinde ne gibi özelliklere yer verilebilir, bunlardan söz edelim. Unutmadan, bu detayların söylenti boyutunda olduğunu, şirketten henüz resmi bir açıklamanın gelmediğini de söylemeliyiz.

iPhone 15’te USB Type-C bağlantı noktası olabilir

Apple, şimdiye dek bu tarafta, en azından iPhone ailesi için adım atmayı düşünmüyordu, ama artık yolun sonuna gelmiş olabilir. Zira Avrupa ülkeleri, kullanıcıların daha rahat erişim ve kolay kullanım gerçekleştirebilmeleri için Type-C bağlantı noktasının cihazlarda bir “standart” halini almasını istiyor. Bu isteğe Apple ürünleri de dahil. Bu bağlamda Apple, bir sürpriz olmazsa iPhone 15 serisinde Type-C bağlantı kullanabilir. Yine de, Avrupa ülkeleri için Type-C’li modelin, Amerika ve diğer bazı ülkeler için Lightning’li modelin gelebileceğini düşünenler de var.

iPhone 15 Özellikleri Neler Olabilir, Ne Zaman Çıkabilir? İşte Elimizdeki Bilgiler

Dynamic Island özelliği, iPhone 15 ailesindeki tüm telefonlarda olabilir

Dynamic Island, Apple’ın son dönem en popüler yazılımsal çözümlerinden bir tanesi. Öyle ki bu sistemin benzerlerini artık Android tarafında da görmeye başladık.

Dynamic Island, iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde yer verilen bir özellikti. Yani iPhone 14 ailesinin tüm üyeleri için sunulmamıştı. 15 tarafında ise böyle bir ayrımın yapılmaması, özelliğin tüm modellerde sunulması gündemde.

Pro modellerinde RAM artışına gidilebilir

Tayvanlı araştırma firması TrendForce, Apple’ın 15 ailesindeki Pro modellerde RAM kapasitesi artışına gidebileceğini bildiriyor. Dolayısıyla 6GB RAM’den 8GB RAM seviyesine bir sıçrayış söz konusu olabilir. Base modellerde ise yine 6GB RAM seviyesinin kullanılacağı düşünülüyor.

Pro Max’te kamera optik zoom özelliği için geliştirmeler olabilir

Apple ürünleri hakkında araştırmalar ve analizler gerçekleştiren Ming-Chi Kuo, firmanın 15 Pro Max modelinde periskop stilinde yeni bir telefoto lens kullanacağını düşünüyor. Bu sayede daha yüksek bir optik zoom imkânı doğabilecek. Beklentiler, en azından 6X optik zoom özelliğinin gelmesi yönünde.

Şu an iPhone 14 Pro Max’e baktığımızda, 3X optik zoom özelliğini sunduğunu görüyoruz. Oysa Samsung’un Galaxy S22 Ultra ve Galaxy S23 Ultra gibi modellerinde 10X optik zoom özelliği mevcut. Apple’ın bu konuda biraz geride kaldığını söylemek mümkün.

iPhone 15 ailesi ne zaman satışa çıkar?

Apple, genellikle iPhone telefon ailelerini her yılın eylül ayında, genellikle de ay ortasına doğru tanıtıyor ve takip eden birkaç hafta içinde de satışa sunuyor. Mevcut takvim, bir sürpriz olmazsa bu sene de işleyecektir.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy Durdurulamıyor! İşte En Çok Satılan 10 Oyun!