iPhone 15 Plus’ın Fiyatı Beklenenden Ucuz Olabilir mi?

Apple, bu sene satışa sunduğu iPhone 14 ailesinin satış rakamlarından pek de memnun değil. Özellikle de standart iPhone 14 ve 14 Plus tarafında. Bu da firmayı önümüzdeki yıl satışa sunulması planlanan iPhone 15 ailesi için yeni hamleler yapmaya itiyor. En azından şu an söylenti boyutunda olan bilgiler bu yönde.

Apple, iPhone 15 Plus’ın satış fiyatını beklenenden daha uygun bir seviyede tutabilir ve bu sayede daha agresif bir tutum sergileyebilir. Bunun sebebi olarak da iPhone 14 Plus satışlarının beklentilerin altında kalması gösteriliyor.

Apple, iPhone 14 Pro modellerinde daha gelişmiş tasarım detayları ve 48MP selfie kamera gibi detaylara yer vermiş, bu detayları daha uygun fiyatlı iPhone 14’lerde sunmamıştı. İşte bu, pek çok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratmışa benziyor. Yani 13 ile 14 arasında çok da fark yokmuş gibi düşünülüyor. Firma, 15 ailesinde ise standart modellerle Pro modeller arasındaki farkların daha aza indirgenmesini hedefliyor. Örneğin 48MP ön kamera ve Dynamic Island ekran kesimi gibi detayları 15 ailesinin tüm üyelerinde görebiliriz.

Daha önce gelen söylenti bilgilerde, yeni 15 ailesinden Type-C bağlantı noktası, daha iyi periscope kamera ve yanlarda fizikler tuşların olabileceğinden söz edilmişti. Ek olarak, Pro ve Ultra modellerine özel olarak yeni Sony kamera sensörünün kullanılabileceği de bildirilmişti.

iPhone 15 Plus'ın Fiyatı Beklenenden Ucuz Olabilir mi?

Apple hisseleri düşüşe geçti. Bunda, iPhone 14 ailesinde bazı modellerin düşük satış rakamlarının payı da var. iPhone 15 üretimi farklı ülkelere kaydırılabilir

Apple hisseleri son günlerde ciddi düşüş yaşıyor. Öyle ki 52 haftalık dilimde en düşük seviye olan $125.87 görüldü. Bu, 2022 yılında Apple’ın bazı planlarının tutmadığını gösteriyor ve bu düşüş, Apple yatırımcılarını da hisse satmaya doğru yöneltiyor. Firma, geçtiğimiz ocak ayında hisse değeri rekoru olarak $182.94 seviyesini görmüştü.

Tabii bu yaşananlarda koronavirüs salgını sebebiyle üretim sürecindeki aksaklıkların da payı var. Bildiğiniz gibi Foxconn, Apple’ın önemli tedarikçilerinden bir tanesi ve Çin’deki fabrikalarında üretimler gerçekleştiriyor. Yaşanan sorunlar neticesinde Apple, özellikle 14 Pro ve Pro Max modellerinin tedariğinde zorlukların olacağından ve beklenenden daha az satış olabileceğinden bahsetmişti.

Peki bundan sonra ne olacak derseniz, önümüzdeki sene Apple’ın Hindistan ve Vietnam planları var. Şirket, iPhone 15 ailesinin üretim sürecinde ciddi bir sorun yaşamamak için yalnızca Foxconn’la değil, başka ülkelerdeki tedarikçilerle de hareket edebilir. Araştırma firmaları, önümüzdeki sene üretim sürecinin en az %30-35’lik diliminin Hindistan ve Vietnam’da olması gerektiğini belirtiyor.

İlgili Haberler

>> Xiaomi 13 Ultra, Akıllı Telefon Fotoğrafçılığında Yeni Dönem Başlatabilir!