Xiaomi 13 Ultra, Akıllı Telefon Fotoğrafçılığında Yeni Dönem Başlatabilir!

En Güçlü Kameralı Telefonlar

Xiaomi, yakın zamanda teknoloji severlerin beğenisine sunulması beklenen yeni amiral gemisi modeliyle Samsung’un uzun süredir var olan saltanatını sonlandırabilir. İşte Xiaomi 13 Ultra hakkında son günlerde konuşulan heyecan verici detay.

Xiaomi 13 Ultra, Çin menşeli firmanın yeni nesil amiral gemisi telefonlarından bir tanesi olarak bekleniyor. Yeni nesil bir tasarım, güçlü işlemci ve kaliteli bir ekran derken, tabii ki kamera tarafında da ciddi geliştirmeler bekleniyor. Bu beklentilerden bir tanesi de “zoom” tarafına yönelik.

Sektörden sızıntı ve söylenti bilgiler paylaşan Kartikey Singh, şimdi de Xiaomi 13 Ultra hakkında elde ettiği verilerden söz etti. Singh’e göre ürün, “herkesi şok edebilir” nitelikte bir ürün olacak. Özellikle periscope kamerasındaki geliştirmeler, telefonun çok daha iyi optik zoom yapabilmesini sağlayacak ve bu, akıllı telefon kameralarında yeni bir seviye olacak. En azından şu an söylenenler bu yönde.

Bildiğiniz gibi Samsung, son yıllarda zoom tarafında ciddi çalışmalar gerçekleştirmişti, ama artık bir sonraki seviyeye geçiş yapmanın da zamanı geldi. Bunu da Xiaomi başarabilir gibi görünüyor. Zaten firma, yakın zamanda daha iyi kamera teknolojileri için Leica firmasıyla anlaşmaya varmıştı. Öte yandan, Huawei ve Oppo gibi kamera tarafında ciddi çalışmalar yapan diğer üreticileri de unutmamak gerekli.

Xiaomi 13 Ultra, Akıllı Telefon Fotoğrafçılığında Yeni Dönem Başlatabilir!

Zoom var, zoom var…

Üreticiler, akıllı telefonlarda genellikle ince ve hafif tasarımları önceliklendiriyor. Bu da çoğu kez “optik zoom” özelliğinin geride bırakılması gerektiği anlamına geliyor. Burada da devreye “dijital zoom” faktörü giriyor. Tabii işin içine yapay zekâ da katılarak ortaya güzel sonuçlar çıkabiliyor, ama yine de “yakınlaştıkça kalite kaybının yaşanması” kaçınılmaz oluyor.

“Optik zoom” ise, gerek fotoğraf, gerekse de video çekerken kayıpsız yakınlaştırma yapılmasına imkân sunuyor. Bu, gelişmiş bir sistem. Haliyle daha pahalı ve tasarımların biraz daha kalın ve ağır olmasına da yol açıyor.

Bunlara ek olarak bir de “hibrit zoom” özelliği var. Yani bir noktaya kadar optik zoom, bir noktadan sonra da yapay zekâ destekli dijital zoom desteği sunuluyor. Böylelikle ortaya daha önce görülmemiş düzeyde sonuçlar çıkabiliyor. Tabii böyle bir özelliği kullanabilmek için amiral gemisi telefonlara göz atmak gerekiyor.

Yani kısacası uygun fiyat ve daha ince tasarım düşünüldüğünde, dijital zoom özelliklik kameralara sahip telefonlar daha makul. Gelişmiş zoom detayları sunan ürünler ise, haliyle daha üst seviye ürünler oluyor ve bu bağlamda fiyatları da daha yüksek oluyor.

Peki Xiaomi 13 Ultra için şu sıralar başka neler söyleniyor?

PhoneArena’da yer alan bilgilere göre Xiaomi 13 Ultra, 16GB LPDDR5X RAM ve 1TB UFS 4.0 gibi gelişmiş RAM ve depolama özellikleriyle gelebilir. “M1” kod adlı ürünün 2023’ün ilk aylarında resmiyet kazanması bekleniyor.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Anker Soundcore Motion B Bluetooth hoparlör ile kablosuz müzik keyfi!