iPhone 15 Tanıtımından Önce Gelen Yeni Detaylar İlgi Çekici

Apple iPhone 17 ekranı

Apple, yarın gerçekleştireceği etkinlik ile yeni iPhone 15 modelini tanıtacak. Fakat sızıntılar hâlâ gelmeye devam ediyor. Amerika merkezli web siteleri yeni tanıtılacak olan dört iPhone 1 5 modelinin tam boyutlarını yayınladı. 

iPhone 15 Pro ve Pro Max’in titanyum çerçeveye sahip olma ihtimali yüksek ve bu, titanyumun paslanmaz çelikten daha hafif olması nedeniyle telefonları önceki modellere göre daha hafif hale getirebilir.

Görünüşe göre korozyon direnci özellikleriyle bilinen 5. Sınıf Titanyuma sahip olacaklar. Bloomberg’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan habere göre: iPhone 15 modelleri üzerinde kullanılacak yeni malzemenin telefonları mevcut nesil modellere göre yüzde 10’a kadar daha hafif hale getireceği söylenmişti.

2023’ün en iyi telefonlarından biri olmasına rağmen iPhone 14 Pro ve Pro Max, ağırlıkları nedeniyle tutması zor telefonlar. Yeni gelecek modellerin daha hafif olması kullanıcılar tarafında büyük bir rahatlamaya yol açabilir.

İşte iPhone 15 Ağırlığı ve Boyutları

Bugün çıkan haberlere baktığımızda ise; iPhone 15 Pro 188 gram ağırlığında olacak ve bu da onu 206 gramlık iPhone 14 Pro’dan 18 gram daha hafif yapacak. Telefon 146,6 mm x 70,6 mm x 8,25 mm ölçülerinde olacak, bu da 147,5 mm x 71,5 mm x 7,85 mm ölçülerindeki iPhone 14 Pro’dan biraz daha kısa ve daha dar. Ancak daha kalın olacağı anlamına geliyor.

Benzer şekilde, iPhone 1 5 Pro Max’in iPhone 14 Pro Max’ten 19 gram daha hafif olması bekleniyor (221 gram vs 240 gram), ancak çok daha kısa, çok geniş değil ve aynı zamanda daha kalın da olabilir (159,9 mm x 76,7 mm 8,25 mm) 160,7 mm x 77,6 mm x 7,85 mm’ye kıyasla).

iPhone 15 Pro, daha kalın olmasına rağmen iPhone 14 Pro’ya göre daha rahat tutulabilir olacak gibi. Çünkü arka camın kenarlarda hafif kavisli olması bekleniyor ve çerçevenin de eskisinden daha kavisli olacağı bildiriliyor.

Kamera çıkıntısının muhtemelen yeni yükseltilmiş bileşenler nedeniyle daha kalın olduğu söyleniyor. Telefonun ayrıca daha ince ekran çerçevelerine sahip olması bekleniyor.

iPhone 1 5 ve 15 Plus ise alüminyum malzemeden yapılmaya devam edecek ve büyük ihtimalle öncekilerle hemen hemen aynı boyutlara sahip olacak.iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Rakiplerine Göre Daha İnce Olacak

Birkaç hafta önce, iPhone 15 Pro ve Pro Max için olduğu iddia edilen cam panellerin çerçeve boyutlarında bazı değişiklikleri gösteren kısa bir video Çin’de sızdırılmıştı ve şimdi de UniverseIce‘ın gönderisiyle bu değişikliklerden tekrar bahsedilmiş. Ve sızıntıyı yapan kişi şunları eklemişti: 15 Pro Max’in yan çerçeveleri geçen yılki iPhone’a göre %28,6 daha dar olacak ve yalnızca 1,55 mm ölçülerinde olacak.

Rakip karşılaştırması açısından Xiaomi’nin en son amiral gemisi Xiaomi 13’ün 1,61 mm çerçeveye sahip olduğu ve Samsung Galaxy S23’ün 1,95 mm çerçeveye sahip olduğu, yani Apple’ın yeni amiral gemisinin bu üçü arasında en ince çerçeveye sahip olanı olabileceği görülüyor.

Sonraki Pro modelleri için Apple daha da kavisli kenarlar benimseyebilir, bu da daha ince çerçeve izlenimi verebilir ve Xiaomi 13’ün aksine bir sonraki Cupertino cihazındaki yan çerçeveler aynı olabilir. iPhone 15 serisi muhtemelen Eylül ayında, ekrandaki iyileştirmelerin yanı sıra yeni bir Apple A17 Bionic SoC getirerek duyurulacak.

Söylentiler ayrıca Lightning yerine USB-C’nin varlığından da söz ediyor ve bazı modellerde katı hal düğmelerini bile görebiliriz. Kulağa heyecan verici geliyor değil?

İlgili Haberler

>> iPhone 15 Fiyatı Belli Oldu: 100.000 TL Olacak!