Tek Aşı Tüm Koronavirüs Varyantlarına Karşı Etkili Olabilir Mi?

Tek Aşı Tüm Koronavirüs Varyantlarına Karşı Etkili Olabilir Mi?

Koronavirüs salgınını bitirmeye yönelik çalışmalar sürüyor. Şu sıralar Omicron varyantı etkisini gösteriyor ve farklı bir varyantın olabileceğine dair endişeler de var. Öte yandan Amerikan ordusunun da aşı çalışmaları yaptığı ve bu çalışmalar neticesinde tek aşıyla koronavirüs hastalığının tedavi edilebileceği konuşuluyor. Eğer bu gerçekleşirse aşı, her varyanta karşı çok etkili olacak.

Yeni bir koronavirüs aşısı, gelecekteki tüm koronavirüs varyantlarına karşı ciddi koruma sağlamayı amaçlıyor. Üstelik bu aşıyı, Pfizer, Moderna ya da farklı bir ilaç şirketi hazırlamıyor. Aşı, Amerikan ordusuna bağlı bilim insanları tarafından geliştiriliyor. Yapılan ilk denemeler olumlu, ama haliyle bir aşının tüm testlerden geçerek son halini alabilmesi için en az 3-5 senelik süreç lazım. Yine de, bildiğiniz gibi acil durumlarda acil kullanım onayı da verilebiliyor.

Şu an piyasada bulunan aşıların koronavirüs salgınında, tedavi etmek ve ölümleri engellemek için başarılı oldukları kanıtlandı. Zaten son araştırmalar da bu hastalıktan ciddi zarar gören ve hayatını kaybedenlerin büyük kısmının aşısız olduğunu ortaya koyuyor. Son dönemde görülmeye başlanan Omicron varyantı da şimdiye kadar en hızlı yayılan varyant olarak dikkat çekiyor.

Tek Aşı Tüm Koronavirüs Varyantlarına Karşı Etkili Olabilir Mi?

Amerikan ordusuna bağlı bilim insanlarının hazırladığı aşının, yalnızca koronavirüs varyantları için değil, gelecekte görülebilecek diğer ciddi hastalıklarda da etkili olabileceği konuşuluyor. Dolayısıyla farklı varyasyonlara karşı tek aşıyla tedavinin mümkün olması bekleniyor.

Bu aşı hakkında dikkat çekici bir diğer detay ise, daha uzun süre ve daha çeşitli saklama koşullarında da bozulmadan saklanabiliyor olması. Örneğin, Biontech aşılarının belli soğuklukta en fazla 31 gün saklanabileceği belirtiliyor. Ordunun aşısının ise, oda sıcaklığında saklandığında 1 aya kadar, buzdolabında saklandığında da 6 aya kadar bozulmadan durabileceği belirtiliyor.

Omicron ‘un önceki varyantlara kıyasla 2 katı daha hızlı bulaşabileceği belirtiliyor

Yetkililer, bu varyanta karşı önlemleri yine aynı şekilde sıralıyor. Maske, mesafe ve temizlik, yine oldukça önemli. Öte yandan, aşılanmak da bir o kadar önemli. Örneğin Biontech aşısının bu varyanta karşı da koruyuculuk sunabildiği, birkaç aylık bir çalışma sonucunda gerekirse aşının daha da güçlü hale getirilebileceği de belirtildi.

Tabii maske demişken, bir maskeyi defalarca kullanmak mantıklı değil. Maske takılıyken elinizle maskenizi tutmanız da mikropların bulaşması konusunda yol gösterici olabilir. Fırsat buldukça ellerinizi sabunlu suyla yıkamanız, su yoksa da kolonya ya da dezenfektan gibi sıvılarla temizlemeniz önemli.

Peki bu varyantı mevcut kovid testleriyle tespit etmek mümkün mü derseniz, evet, mümkün. Ülkemizde, devlet hastanelerine giderek ücretsiz olarak test yaptırabiliyor ve 24 saat içinde sonuçları alabiliyorsunuz. Tabii ücret karşılığında bu hizmeti veren özel hastaneler de var.

Ve tabii ki aşı olmuş olsanız dahi, virüse yakalanma ihtimaliniz bulunuyor. Bu sebeple önlemleri elden bırakmamak önemli. Yine de, aşılıysanız ve virüse yakalanırsanız, muhtemelen hastalığı hafif şekilde atlatacaksınızdır.

İlgili Haberler:

>> Bill Gates, Koronavirüs Hakkında Konuştu! Omicron Sonrası Neler Olabilir? Pandemi Ne Zaman Bitebilir?