iPhone Hayat Kurtardı! İki Kişi Ölümden Döndü! Bu Özellik Sizde Aktif mi?

Zaman zaman elektronik ürünlerin hayat kurtardığı haberleriyle karşınıza çıktığımız oluyor. İşte bu haberlere bir yenisi daha eklendi ve başrolde yine bir Apple ürünü var. iPhone 14, iki kadını donmaktan kurtardı. Evet, iPhone hayat kurtardı

Apple’ın akıllı telefon çözümü iPhone, yalnızca iletişim ve eğlence ihtiyaçlarınız için değil, aynı zamanda güvenlik ihtiyaçlarınız için de hareket ediyor. Öyle ki iPhone hayat kurtardı diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde iki kadın, Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde kayboldu. Yolların karla kaplı olduğu ve ulaşımın da çok zor olduğu bir durumda, hatta telefonların çekmediği bir noktada, iPhone 14 sayesinde kısa sürede kurtulmayı başardılar. Peki bu nasıl oldu?

Ya iPhone 14 olmasaydı?

Kaybolan ikiliden bir tanesinde iPhone 14 akıllı telefon vardı ve bu telefonda yer alan Acil SOS özelliğini kullanarak yardım istedi. iPhone 14 ve 14 Pro modelleri, hücresel ağ ve Wi-Fi bağlantı imkânının olmadığı esnalarda, acil mesaj göndermek ve yardım istemek için “Acil SOS” özelliğini barındırıyor. Böylece arama kurtarma ekipleri ve güvenlik güçleri, konumunuzu uydu üzerinden tespit ederek kısa sürede yardıma gelebiliyor.

Uzmanlar, iPhone 14 olmasa ve Acil SOS özelliği kullanılmasaydı, kaybolan iki kişinin bulunmasının 1 haftadan uzun sürebileceğini bildiriyor, ki bu durumda da ciddi hayati tehlike oluşabilirdi.

iPhone Hayat Kurtardı! İki Kişi Ölümden Döndü! Bu Özellik Sizde Aktif mi?

iPhone hayat kurtardı! Uydu ile Acil SOS nasıl çalışır?

Uydu ile Acil SOS, acil servise ulaşmanın başka bir yolu olmadığında, olağanüstü durumlarda acil servisle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Acil servisi aramanıza veya acil servise kısa mesaj göndermenize rağmen hücresel ağın ve Wi-Fi’nin kapsama alanı dışında olduğunuz için acil servise bağlanamıyorsanız iPhone’unuz sizi ihtiyacınız olan yardıma uydu üzerinden bağlamaya çalışır.

Uydu bağlantısı kullandığınızda, hücresel ağ aracılığıyla mesaj gönderip almaktan farklı bir deneyim yaşarsınız. Gökyüzünün ve ufkun doğrudan görülebildiği ideal koşullarda bir mesajın gönderilmesi 15 saniye sürerken, yaprakları küçük veya orta büyüklükte olan ağaçların altında mesaj göndermek bir dakikadan uzun sürebilir. Üzerinizdeki yapraklar çok sıksa veya etrafınızda başka engeller varsa uyduya bağlanamayabilirsiniz. Etrafınızdaki engeller, mesajınızın uzunluğu ve uydu ağının durumu ve kullanılabilirliği de bağlantı sürelerini etkileyebilir.

Uydu ile Acil SOS, iPhone 14 veya iPhone 14 Pro’nun etkinleştirilmesinden sonraki iki yıl boyunca ücretsiz kullanılıyor.

Daha fazla detay için buraya göz atabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Gmail Kargo Takibi Özelliği Nasıl Açılır?