iPhone’lardan Nefret Etmek İçin 3 Neden? Siz Ne Dersiniz?

Haftalık Telefon Haberleri

Apple, her yıl yeni iPhone modelleriyle karşımıza çıkıyor. Bu modeller, genellikle tasarım detayları, yeni çipsetleri ve yazılımsal avantajlarıyla fark yaratabiliyor. Yine de, bu telefonların can sıkan yönleri de var. Mesela…

“Bir iPhone telefon almak ister misiniz?” Bu soruyu sokağa çıkıp sorsak, sanıyoruz pek çok kişi “İsterim, ama yeterli param yok” yanıtını verecektir. Bu ürünlerin yüksek fiyat etiketleri, çoğumuz için en ciddi problem. Tabii başka problemlerden de söz edilebilir.

Yüksek fiyat etiketi ve uygun fiyatlı telefon faktörünün çok da önemsenmemesi

Apple, iPhone üretirken genellikle “amiral gemisi statüsünü” göz önünde bulunduran bir şirket. Hazırladığı hemen her yeni telefonda yeni bir mobil çipset tanıtıyor ve “Sektörün en iyisi” vurgusunu gerçekleştiriyor. Nadir de olsa “orta seviyeye yönelik” olarak konumlandırabileceğimiz iPhone SE modelleriyle de karşılaşıyoruz.

Aslında iOS işletim sistemine sahip olup da uygun fiyata satılan iPhone modellerinin artmasını isteyen pek çok kişi var. Burada temel istek, yüksek fiyat etiketlerinden kurtularak bu deneyimleri yaşayabilmek. Apple ise bugüne kadar pek oralı olmadı. Zaten şu an akıllı telefon pazarına bakıldığında da en pahalı modeller olarak genellikle güncel iPhone’ları görüyoruz.

iPhone'lardan Nefret Etmek İçin 3 Neden? Siz Ne Dersiniz?

Tonla para ödeyip yeni iPhone alıyorsunuz, ama kutudan şarj adaptörü çıkmıyor!

Apple başta olmak üzere son yıllarda pek çok üretici, yeni akıllı telefonlarının yanında artık adaptör vermiyor. Bu, bir nevi “çevreci bir hamle” olarak sunulsa da, son tüketici tarafında işe yarar bir hamle değil. Öyle ya, yeni bir telefon alıyorsanız yeni bir adaptörü de olmalı…

Peki kutuda yoksa ne yapabiliriz? Akıllara ilk olarak uygun fiyatlı adaptörler geliyordur, ama onlar da özellikle “güvenli kullanım” ve “uzun süreli kullanım” taraflarında iddialı değiller.

“Orijinal adaptör alsak?” diye düşünüyorsanız… Apple Türkiye websitesindeki fiyatlara göz atmanızı öneriyoruz. Evet, pek hoş bir tablo yok. Kaldı ki Apple, hızlı şarj teknolojileri tarafında da pek çok Android üreticisinin gerisinde kalmış bir üretici.

Burada şunu da unutmamak gerekli. Apple, bir hamle gerçekleştiriyor (Olumlu ya da olumsuz), onun ardından diğer üreticiler de benzer hamleler gerçekleştirerek bunu bir akıma dönüştürebiliyorlar. Adaptör meselesi de örnek olarak gösterilebilir.

Lightning Port da ne? Yetmedi mi artık?

Apple, ürünlerini satışa sunarken “Kendi ekosistemini de ön planda tutan bir üretici” desek yeridir. Lightning Port kullanan farklı bir üretici var mı, yok. Peki niye Apple bunda ısrar ediyor? Mesela orijinal aksesuar satışları için olabilir…

“Peki hemen her üründe Type-C geçişi başlamışken niye Apple hâlâ eskide kalıyor?” diye sorabilirsiniz. Bu, gerçekten de kullanışlı görünmüyor. Öyle ki AB ülkeleri, artık Type-C standardına uymayan üreticilere ciddi yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. Bu bağlamda Apple, bakarsınız eylül ayında tanıtılacak iPhone 15 ailesinde nihayet bu geçişi gerçekleştirir.

İlgili Haberler

>> Bedava Oyun: Counter Strike 2 Duyuruldu!