iPhone’da Daha İyi Ses Kalitesi İçin Bu Güncellemeyi Atlamayın!

Yaklaşmakta olan yeni iOS 16.4 güncellemesi, iPhone ve iPad kullanıcılarına gerçekleştirecekleri telefon görüşmelerinde daha berrak ses imkânları  sunabilecek. Güncelleme sonrasında kullanıcıların sesleri ön plana alınarak çevresel seslerin olabildiğince filtrelenerek bastırılmasına çalışılacak. Voice Isolation olarak adlandırılan bu özellik, aslında Google Pixel telefonlarda yer alan Clear Calling özelliğiyle aynı amaçları taşıyor.

PhoneArena’da yer alan bilgilere göre Apple, an itibarıyla bu özelliğin test edilebilmesi için kayıtlı geliştiricilere güncellemeyi OTA üzerinden yollamaya başladı bile. Bu yeni özellik, yalnızca iPhone telefonlarda değil, aynı zamanda iPad OS 16.4 sayesinde iPad tabletlerde de kullanılabilir olacak.

iOS 16.4 ile iPhone’da daha iyi ses kalitesi mümkün!

Bu özellik, hem telefon aramaları hem de internet ağı üzerinden gerçekleştirilecek aramalarda kullanılabilecek. Yani ister şebeke üzerinden bir telefon görüşmesi gerçekleştiriyor olun, isterseniz de internet ağınız yardımıyla FaceTime üzerinden bir toplantı gerçekleştiriyor olun, imkânlar kesintisiz sunulacak.

Örneğin, FaceTime’da, aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere, mikrofon seçenekleri arasına giderek “Voice Isolation” başlığını işaretleyebileceksiniz.

iOS 16.4 güncellemesinin aynı zamanda pek çok irili ufaklı sorunu ortadan kaldıracağı ve performans artışları sağlayacağı da bildiriliyor.

iPhone'da Daha İyi Ses Kalitesi İçin Bu Güncellemeyi Atlamayın!

iOS 16’daki bu özellikleri biliyor musunuz?

iOS 16 gizli özellikler: iPhone’daki fotoğraf ve videoları önce bul, sonra sil

Aynı fotoğrafı ya da ekran görüntüsünü birden fazla kez kaydetmiş olabilirsiniz. Aynı videoyu da öyle…

Özellikle sosyal medyada hızlı paylaşım için bazen arşivi araştırmak yerine yeniden indirme işlemine başvurduğumuz da oluyor. Bu da daha fazla depolama alanı kullanımı demek. İşte boş alan açabilmek için birbirinin aynı fotoğrafları ve videoları bularak silebiliriz. Tabii bu işlemi hızlı yaparsak güzel olur. Yoksa saatlerce tek tek fotoğraf ve videoları aramak can sıkar.

Önce “Fotoğraflar” başlığına, oradan da “Albümler” bölümüne gidin. Orada yeni “Duplicates,” yani “Kopyası” ibaresini göreceksiniz. Böylece mevcut albümleriniz kısa sürede taranarak size aynı içerikler gösteriliyor. Buradan isterseniz hepsini tek seferde silebilir ya da hangileri daha iyi kaliteye sahipse onları tutarak diğerlerini çöp kutusuna yollayabilirsiniz.

İsterseniz Seç > Hepsini Seç > Birleştir (Select > Select All > Merge) yöntemini izleyerek de hem kopyalardan kurtulabilir hem de en iyi kaliteli görselleri arşivinizde tutabilirsiniz.

Yakın zamanda sildiğiniz ya da gizlediğiniz albümlerinizi şifreleyerek güvenli konuma getirebilirsiniz

Akıllı telefonlar, özel kullanıma yönelik üretilmiş cihazlar. Her ne kadar siz kullansanız da, bazen meraklı gözlerin radarına girebiliyor. Bazen de kısa süreli kullanımlar için tanıdıklarınıza verebiliyorsunuz. İşte bu esnalarda da “merak” unsuru devreye girebiliyor. Bu tip durumlarda istemediğiniz detayların görünmesini istemiyorsanız, gizleme, silme ve şifreleme gibi işlemler yapabilirsiniz.

Bunun için öncelikle iPhone telefonunuzda “Fotoğraflar” uygulamasını açın. Oradan “Albümler” bölümüne geçiş yapın. Biraz aşağıya indiğinizde, gizli ve silinen albümleri göreceksiniz. Bu albümlerin içeriklerinin görüntülenebilmesi için şifreleme ya da Face ID özelliğini devreye alabilirsiniz. Böylece içeride olanları sizden başka kimse göremez.

İlgili Haberler

>> Bedava Oyun: Mighty Doom Çıktı! Hemen İndirip Oynayın!