İptal Edilen Doom 4’ün Yeni Videoları Ortaya Çıktı!

Yıllar önce iptal edilen Doom 4 için yeni gelişmeler var. Sosyal medyada oyuna ait olduğu iddia edilen bazı videolar ve konsept çalışmaları yayınlandı. Açıkçası bu detaylar, FPS oyunlarından hoşlanan oyuncuları heyecanlandıracak cinsten. Belki de id Software, bu detayları yeni oyunlarında kullanır…

Doom 4 için yeni bir video ve konsept görüntüleri yayınlandı. Bu içeriklerin id Software ya da yayıncı Bethesda tarafından sunulmadığını, aslında “sızıntı” statüsünde olduklarını söylemeliyiz. Tabii bu içeriklerin %100 Doom ile ilgili olduğunu söylemek de güç. Çünkü yapımcılardan da henüz konu hakkında bir açıklama gelmiş değil.

İlk video, “DOOM 4 Trailer (2012 Concept)” başlığıyla YouTube’a yüklenmiş. Bu videonun 2012 yılında, bir yılbaşı döneminde, id Software’daki şirket içi gösterim için hazırlandığı bildiriliyor. Videoda, yaratık tasarımları ve korkutucu atmosfer dikkat çekiyor.

” Unused opening storyboard” başlıklı ve liste dışı olarak YouTube’a eklenen videoda ise, Doom 4 için hazırlanan, ama kullanılmayan bir storyboard – açılış sekansı için hazırlanan hikâye anlatım süreci bulunuyor. Bu çalışmaları hazırlayan isim ise, id Software’ın Video Editörü ve Hareketli Grafikler Sanatçısı Danny Keys. Hatta buraya tıklayarak ArtStation sayfasına göz atabilirsiniz.

Eğer Doom 4 iptal edilmeseydi, farklı bir oyunla karşılaşacaktık. “Peki niye iptal edildi?” derseniz, yapımcılar, oyunun Doom hissini vermediğini düşündüklerini dile getirmiş ve bu kararı almıştı…

Detaylara göre iptal edilen oyunda, beynine özel bir çip yerleştirilmiş askeri kontrol edecektik. Bu asker, kimsenin görmediği korkutucu şeylere tanıklık ediyor, ama bir yandan hatırlama sürecinde sorunlar yaşıyor. UAC şirketi, yanına ortak bir şirket daha alıyor ve hem Dünya hem de Mars’ın yönetimi için hazırlıklar yapılıyor. Ne var ki UAC’nin uzay üssünde bir yaratık istilası gerçekleşiyor ve işler kötüye gidiyor…

Aslında bu detaylar arasındaki bazı unsurlar, Doom 2016 ve Doom Eternal’da kullanıldı. Yine de, bu iptal edilen Doom 4’ü de bir şekilde oynamak isterdik doğrusu.

Twitter’daki @VideoGameArch sayfası ise, Doom 4 de dahil pek çok oyunla ilgili daha önce paylaşılmamış görselleri ve videoları paylaşıyor. Aşağıdaki görüntünün de iptal edilen oyunun bir ara yükleme menüsüne ait olabileceği söyleniyor. Yine sayfaya gidip bakarsanız, daha evvel Doom 4 için hazırlanan örnek menü tasarımlarına ve yaratık tasarımlarına da ulaşabilirsiniz.

id Software, Doom 4 üzerinde bir süre çalıştıktan sonra projeyi sıfırlamış ve ardından Doom (2016) oyununu hazırlayarak satışa sunmuş ve beğeni toplamıştı. Bu oyunun devamı olarak da Doom Eternal ve 2 tane hikâye DLC’siyle karşılaşmıştık.

Daha fazla materyal için buraya göz atabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> E-Devlet’ten EYT Başvurusu Nasıl Yapılır?