IRIS’ten Kalem Şeklinde Tarayıcı


IRIS’in Türkiye distribütörü DataStar, kalem şeklinde bir tarayıcı olan IRISPen Express 7’yi duyurdu. İşaretleyici gibi gezdirildiği metni tarayabilen bu ürün, hafif ve minik tasarımı sayesinde her yere taşınabiliyor.

Tarama teknolojisi konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden IRIS’in farklı tasarımlı ve taşınabilir tarayıcıları dikkat çekiyor. IRIS’in Türkiye distribütörü DataStar, kalem şeklindeki taşınabilir tarayıcı modeli olan IRISPen Express 7’yi duyurdu. Bir işaretçi (highlighter) gibi çalışan ürün, taranmak istenen metnin üzerinde gezdirilerek tarama işlemini yapabiliyor.

Gazete, dergi, faks, mektup gibi tüm metinleri, içinde gömülü olan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi sayesinde çok basit ve hızlı bir şekilde tarayabilen IRISPen Express 7’yi taranmak istenen metnin üzerinde bastırarak (kalem ile yazar gibi) gezdirmek yeterli. Metinlerin yanı sıra rakamlar (tablolar), logo vb resimleri ve imzaları da IRISPen ile taramak mümkün. Taranan görüntüleri farklı formatlarda kayıt edebilen ürün, Word, Excel ya da web tabanlı uygulamaları destekliyor.

IRISPen ikon

Daha hızlı, daha güçlü ve daha hafif…

IRISPen Express 7 tarayıcı, IRIS’in doküman yönetimi konusundaki 20 yıllık deneyiminin bir ürünü. IRIS tarafından desteklenen yeni nesil gömülü OCR teknolojisini kullanan ürün, bu nedenle çok güçlü bir tarayıcı. Yeni optik lensi sayesinde çok hızlı tarama yapabilen IRISPen Express 7, bu gelişmiş özelliklerinin yanında çok hafif olması ile de dikkat çekiyor.

Türkçe dahil 30’dan fazla dili destekleyen tarayıcı, standart belgeleri PDF’e dönüştürmeyi sağlayan IRISCompressor yazılımı ile birlikte satışa sunuluyor (ücretsiz olarak).

Şu anda sadece İngilizce’yi destekleyen akıllı ses sentezi özelliği de olan ürün ile taranan metinleri dinlemek mümkün oluyor. Orijinal metin ile taranan metnin eşleşip eşleşmediği, ekrana bakmadan dinleyerek de yapılabiliyor.

Türkiye’de satışa sunulan IRISPen Express 7 tarayıcının satış fiyatı ise 115 USD+KDV olarak belirtiliyor.