İşletmeniz İçin Başarılı YouTube Kanalı Nasıl Oluşturulur?

İşletmeniz İçin Başarılı YouTube Kanalı Nasıl Oluşturulur?

YouTube, dünyanın en büyük video kütüphanesi ve her gün milyarlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Gündelik hayattan profesyonel yaşama, eğlenceli içeriklerden bilimsel detaylara kadar sayısız konuda erişim imkânı sunuluyor. Başarılı YouTube Kanalı için neler yapmalıyız?

YouTube, haliyle işletmeler için de interaktif bir vitrin. Hem ürün tanıtımı hem de kullanıcılarla etkileşime geçebilmek için oldukça güçlü bir platform. Eğer bir işletme sahibiyseniz, mutlaka işletmenizle ilgili bir YouTube kanalınız da olmalı. Peki ama başarılı YouTube kanalı için nelere dikkat etmelisiniz?

1. Başarılı YouTube kanalı için hadi başlayalım

Öncelikle bir YouTube hesabı açmalısınız. Eğer Gmail hesabınız varsa, otomatik olarak YouTube tarafına da geçiş yapabilirsiniz. Youtube.com’a giriş yaptıktan sonra, Gmail hesabınızla login olabilirsiniz. Sağ üst köşedeki logoya tıkladığınızda da, kanalınızla ilgili anasayfaya erişebilir ve hem ayarları gözden geçirebilir hem de özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Eğer kanalınıza güzel bir isim bulmak istiyor, ancak yardıma da ihtiyaç duyuyorsanız. Bir name creator, yani isim oluşturucu yazılımından da yardım alabilirsiniz. Bu tip yazılımlar, sizin yazacağınız bir kelime üzerinden size pek çok farklı varyasyonlar sunarlar ve siz de aralarından bir tanesini seçebilirsiniz. Örneğin, aşağıda paylaştığımız linki internet tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırıp göz atabilirsiniz.

https://www.wix.com/tools/business-name-generator/industry/youtube-name-generator

2. İnternetteki varlığınızı sağlamlaştırın

Kanalınıza adım atan kişiler, size ait farklı bağlantıları da merak edebilir. Örneğin, sosyal medyada da aktif olmalısınız. En azından bir Facebook ve Twitter sayfanız da olmalı ve bu sayfalardan kısa aralıklarla işletmenizle ilgili, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bilgiler paylaşmalısınız. Tabii bu sayfalarınızın linkleri de YouTube sayfanızda, paylaştığınız videoların açıklama kısımlarında olmalı.

Haliyle işletmenizin bir de websitesi olmalı. Pek çok kullanıcı, Google’da arama yaparken işletmelerin resmi websitelerinin olup olmadığına göz atar ve bu sitelerde hem ürün bilgilerini hem de iletişim bilgilerini kontrol eder. Güvenilir iş ilişkileri için bu tip detaylar önemlidir. Eğer websitesini kendiniz hazırlamak istiyor ve fazla masraf yapmak istemiyorsanız, WordPress temelli hareket edebilir ve birkaç adımla sitenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

İşletmeniz İçin Başarılı YouTube Kanalı Nasıl Oluşturulur?

3. YouTube sayfanızda, “Hakkında” bölümü çok önemli

Az evvel de bahsettiğimiz gibi, kanalınıza uğrayan pek çok kişi, sizle ilgili daha fazla bilgiye erişmek isteyebilir. Nasıl hizmetler veriyorsunuz ve size nasıl erişebilirler, bu tip detayları önemseyebilirler. Bunun için de YouTube sayfanızdaki “Hakkında” bölümünü verimli kullanmalısınız. Güzel bir Türkçe ile açıklamalar eklemeli, eğer yurt dışında yönelik hedefleriniz varsa, İngilizce açıklama eklemeyi de ihmal etmemelisiniz. Tabii eklediğiniz videolarda “altyazı” özelliğini de açmalısınız, ki bu sayede yabancı kullanıcılar da video içeriklerinizi daha iyi anlayabilir.

4. YouTube anasayfanızdaki kanal banner ve logonuzu dikkat çekici tasarlayın

YouTube, kapak görselinizi yüklemeniz için size 2560 x 1440 çözünürlüğe ve 4MB dosya boyutuna kadar imkân sunuyor. Bir kullanıcı sizin anasayfanıza adım attığında, öncelikle banner ve kanal logonuz dikkatini çekecektir. Dolayısıyla bu tip görsel detaylara önem vermelisiniz. Her yerde bulunabilen ve kullanılabilen basit tasarımlardan uzak durmalı ve “orijinal”, yani size özel tasarımlar hazırlamalısınız. Bunun için bir tasarımcıdan da yardım alabilirsiniz.

5. Kanalınızın tek videoda tanımak için fragman hazırlamayı ihmal etmeyin

Kullanıcılar kanalınızın anasayfasına geldiğinde, sizi ve şirketinizi tanıtan açıklayıcı ve çok da uzun olmayan bir videoyla karşılaşırsa mutlu olacaktır. Nerede faaliyet gösteriyorsunuz, ne gibi ürünleriniz var ve ne gibi deneyimler sunmak istiyorsunuz, bu gibi başlıkları kısa bir videoda, bir “özet” edasıyla sunmak sizi öne çıkaracaktır. Unutmayın ki kullanıcıların çok fazla vakti yoktur ve genelde aradıklarını kısa sürede bulmak isterler. Tek tek, video video gezerek saatler harcayan kullanıcılar oldukça azdır.

6. Hangi pazara yönelik hareket edeceğinizi belirleyin ve içeriklerinizi de ona göre üretin

Hedefinizi belirleyerek hareket etmeniz, size daha kolay yol alma imkânı sağlayacaktır. Örneğin, deterjan sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, ürünlerinizi müşterileriniz için ayrı ayrı videolarla anlatabilirsiniz. Hangi ürün hangi özelliğe sahip ve nerelerde kullanılabilir, bunlardan söz edebilirsiniz. Uygun fiyat önceliği olanlar için farklı, uzun ömürlü kullanım önceliği olanlar için farklı tanıtım videoları hazırlayabilirsiniz ve tabii ki takipçilerinizden gelen yorumları da kısa aralıklarla cevaplamalısınız. Bu, onları dikkate aldığınızı ve kanalınızın aktif bir kanal olduğunu gösterir. Bu sayede daha fazla etkileşim de mümkün olur.

7. Video içeriklerinizi “arama” için optimize edin

Amaçları belirlediniz ve buna uygun olarak ürün videolarınızı çekerek kanalınıza yüklediniz. Her şey çok güzel. Peki ya bundan sonrası? Şimdi sırada, yüklediğiniz bu içeriklerin potansiyel hedef kitleniz tarafından görülmesi var. Peki her içeriği herkes hemen görebilir mi, tabii ki hayır.

İyi bir ürün hazırladıysanız, bu yeterli değildir. Onun iyi olduğunu gösterebilmeniz için ambalajı da iyi olmalıdır ve doğru kitleye sunabilmelisiniz. Bu bağlamda, YouTube’a yüklediğiniz videolarınızda hem başlık hem de açıklama kısımları çok önemlidir. Bunları belirlerken SEO bilgileri ışığında düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin, son dönemde Google’da en çok hangi kelimeler aratılıyor? Bu gibi detaylara bakmanızda yarar var.

Videolarda etiketleme yapmak, kategori belirlemek de bir o kadar önemlidir. Öyle ya, temizlikle ilgili bir videonun spor kategorisine eklenmesi mantıklı bir hareket olmayacaktır.

Öte yandan, başta da dediğimiz gibi, işletmenizin sosyal medya varlığı önemli ve bu mecralarda kısa aralıklarla paylaşımlar yapmanız da öyle. Eğer YouTube’a yeni bir video yüklediyseniz, bunu Facebook ve Twitter gibi kanallarınız aracılığıyla da takipçilerinizle paylaşmalısınız. Paylaşırken de yalnızca link paylaşımı yapmamaya, video hakkında birkaç cümlelik bilgi vermeye önem göstermelisiniz. Bu cümlelerde vurucu detaylar kullanmalı ve video için merak uyandırmalısınız.

8. Başarılı YouTube kanalı için istikrarlı bir süreç oluşturmak önemli

Kanalınızı kurdunuz. Websiteniz var ve sosyal medya sayfalarınız da var. Her şey güzel görünüyor. Şimdi düşünmeniz gereken şey, hem iletişim hem de veri akışı için istikrarlı bir süreç oluşturmanız. Örnek vermek gerekirse…

Bir gün kanalınıza 5 video yükleyip, sonrasında 2 ay hiçbir şey yüklemeden vakit geçirmeyin. Zaten aynı anda birden fazla video yüklemek mantıklı bir hareket değil.

Ya da bir gün kanaldaki tüm yorumlara cevap verdikten sonra 1 ay boyunca diğer yorumlara hiç cevap vermeden vakit geçirmeyin. Bu, karşı tarafta sizin için “özensiz” algısı oluşturur.

Mesela video yükleyeceğiniz günleri ve saatleri belirleyin ve mümkünse bunları Twitter ve Facebook sayfalarınızdan da takipçilerinizle paylaşın. Bu sayede bir süre sonra belli alışkanlıklar oluşacaktır.

9. Kanalınızdaki videoları listeler halinde, ayrı ayrı bölümlerde sunun

Bu sayede kullanıcılar, aradıkları videoları daha kolay bulabilecektir. Örneğin, deterjanlar için ayrı bir başlık, sabunlar için ayrı bir başlık açmanız mantıklı olacaktır. Unutmayın, internette hızlı hareket etmek önemlidir ve insanlar kolay sıkılır. Onları sıkmamak için önlemlerinizi almalısınız.

10. Yine yorum yapın, yine cevap verin, bunu bir alışkanlık haline getirin

Kanalınızdaki bir içeriğin altına yorum geldiğinde, bunu olabildiğince kısa sürede yanıtlamaya çalışın. Yorumlardan anında haberdar olmak için kanalınızın bildirimlerini aktif hale getirmeyi ihmal etmeyin. Böylece akıllı telefonunuz üzerinden de yönetim sağlayabilirsiniz.

Bir soruya cevap vermek, emin olun karşı tarafı memnun edecektir ve belki de bu sebeple bir kez daha kanalınızı ziyaret edecektir. Sonrasında, memnun kaldığı deneyimi yakınlarına tavsiye etmesi de muhtemeldir ve bu sayede giderek daha geniş bir topluluğa sahip olabilirsiniz.

11. YouTube reklamlarıyla bilinirliğinizi artırabilirsiniz

YouTube reklamları, kanalınızın daha bilinir hale gelmesi için önemlidir. Belli ücretler karşılığında, kanalınızı ya da kanalınızda ön plana çıkmasını istediğiniz videolarınızı reklam olarak sunabilirsiniz. Bu reklamlar, kanalınızdan hiç haberi olmayan kullanıcılar tarafından görülecektir. Tabii bunun için yani reklam verirken de “doğru kitle” seçimi yaparak hareket etmelisiniz.

Öte yandan, Başarılı YouTube kanalı için kendi içeriklerinize de reklam ekleyebilir, böylece videolarınız izlenirken bir yandan da ekstra gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

>> Redmi K50 Oyuncu Telefonu Sürümü İle Ortaya Çıktı: Tam Bir Canavar!