İsrail Intel Yatırımı Dudak Uçuklattı: 25 Milyar Dolar

Intel Thunderbolt 5

İsrail Intel yatırımı dudak uçuklatacak cinsten. Bu anlaşma kapsamında gerçekleştirilecek olan benzeri görülmemiş bir yatırım duyuruldu.

Intel İsrail’e 25 milyar dolarlık bir yatırım yapacak. Şirket, daha önce de İsrail’e yatırımlar yapmış olsa da, bu seferki yatırım oldukça dikkat çekici.

İsrail Intel Yatırımı Heyecan Yarattı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geçtiğimiz Pazar günü Intel’in İsrail’deki çip üretim tesislerine 25 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu. Netanyahu, büyük bir sevinçle, “İsrail ekonomisi için büyük bir başarı olan bu yatırımı ve uluslararası bir şirketin İsrail’de gerçekleştirdiği en büyük yatırımı tebrik ediyorum!” ifadelerini kullandı.

İsrail Intel yatırımı

İsrail Maliye Bakanlığı’na göre, fabrika Kiryat Gat kasabasında kurulacak. Intel ve İsrail, fabrikanın 2027 yılında açılmasını ve en az 2035 yılına kadar faaliyet göstermesini planlıyor. Intel, vergi oranı yüzde 5’ten yüzde 7,5’e yükseltilmiş olsa da, Chipzilla’nın taahhütlerini yerine getirmesi şartıyla toplam yatırımın yüzde 12,8’ine denk gelen bir hibe de alacak.

İsrail Intel Yatırımı Devam Edecek

Intel, İsrail’deki varlığını 1974 yılından bu yana sürdürüyor ve şirket, o zamandan beri ülkenin özel sektör işvereni ve ihracatçısı haline geldi. Şu anda dünya genelinde 120.000 çalışanı bulunan şirketin, yaklaşık 12.000 çalışanı İsrail’deki Hayfa, Kudüs, Petach Tikva ve Kiryat Gat bölgelerindeki tesislerde çalışıyor. Intel’e göre, İsrail’e yönelik 8,7 milyar dolarlık ihracat, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 1,75’ini oluşturuyor.

Intel’in resmi web sitesinde, İsrail merkezli iki ana faaliyet alanının geliştirme ve üretim olduğu belirtilmektedir. Kiryat Gat fabrikası ise “en gelişmiş üretim tesisi” olarak öne çıkmaktadır.

Intel’in İsrail’e yapacağı 25 milyar dolarlık yatırım, şirketin İsrail’e olan bağlılığını ve ülkenin teknoloji sektöründeki önemini bir kez daha vurguluyor. Bu yatırımın İsrail ekonomisine olumlu etkileri olması beklenirken, Intel’in İsrail’deki güçlü varlığı da devam edecektir.

İlgili Haberler:

>> Intel 2030 Hedeflerini Paylaştı: İnovasyon Yolculuğu Devam Ediyor