iyzico, Doğu Avrupa ‘ya açılıyor

Finans teknolojileri şirketi iyzico, 12 Doğu Avrupa ülkesine açılacağını sponsorları arasında bulunduğu Avrupa’nın en büyük fintech organizasyonu Money20/20’de duyurdu. 

Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en önemli konferansı ve Avrupa’nın en büyük fintech organizasyonu Money20/20 Europe; 4-7Haziran’da Amsterdam’da düzenlendi. Finansal teknolojiler ve ödeme sistemleri alanlarında uluslararası önemli kariyerlere sahip olan Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından 2013 yılında İstanbul’da kurulan iyzico’nun, 12 Doğu Avrupa ülkesine açılacağının açıklandığı konferansta, iyzico’nun faaliyet alanını, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Romanya, Polonya, Slovenya, Slovakya, Yunanistan ve Macaristan’a taşıyacağı belirtildi.

Türkiye ve Doğu Avrupa arasında bir köprü kuracak

Yenilikçi ödeme sistemi şirketi iyzico’nun bu genişleme ile birlikte, bölgede yetersiz olan ödeme altyapısını güçlendireceğinin altı çizilirken; Türkiye ve Doğu Avrupa arasında bir köprü kuracağı ve bu sayede uluslararası ticaretin önündeki engellerin de kaldırılmasının hedeflendiği açıklandı.

Etkinlikte, kurulduğu günden bugüne 17 binden fazla üye iş yerinin dijitalleşmesini ve kolay ödeme almasını sağlayan iyzico‘nun; Doğu Avrupa pazarında da Türkiye’deki genişlemesine benzer bir yapıda hareket etmeyi planladığı belirtildi. Doğu Avrupa’nın internet kullanımı ve finansal kapsam anlamında dünyanın en büyük dördüncü dijital pazarı olduğuna dikkat çekilirken, bu potansiyele rağmen halihazırda Doğu Avrupa pazarında KOBİ’lere pratik ve dijital ödeme sistemi sunan bir çözüm ortağının bulunmadığının altı çizildi. Ayrıca e-ticaretin Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya’da yıllık ortalama yüzde 10 ile yüzde 21’lik büyüme kaydettiği de vurgulandı.

yapay zeka sayesinde dolandırıcılık girişimlerini önlüyor

İçlerinde Dünya Bankası’nın yatırım kolu olan IFC, VEF (Vostok Emerging Finance), Amadeus Capital Partners;  212 ltd., Speedinvest ve Beenos Partners’den gibi finansal hizmetler alanında lider girişimlere yatırım yapan kurumlardan toplam 24 milyon dolar yatırım alan iyzico; kurulumundan bugüne kadar geçen 5 sene içinde dikkat çekici büyüme ivmesi yakaladı.

MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye kazananları kimler?