MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye kazananları kimler?

Metlife Foundation

MetLife Foundation ve Village Capital tarafından, BUBA desteğiyle 31 Mayıs’ta düzenlenen MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye, Türkiye’deki düşük-orta gelirli ailelerin ve KOBİ’lerin finansal refahını iyileştirmek, kredi ve diğer kaynaklara erişimlerini arttırmak amaçlı ürünler geliştiren 11  erken evre FinTech girişimini bir araya getirdi. Programın sonunda, Tekkredi ve Microfon girişimleri ile, MetLife Foundation’dan 20.000 USD’lık ödülü almaya hak kazandılar.

Katılan 11 start-up, yaklaşık 40 başvuru arasından ölçeklenebilme potansiyeline göre seçildi. Girişimciler, Village Capital’ın başarılı işletmelerin ölçeklendirilmesi ve yatırım sermayesi bulmasına odaklanan “VIRAL Çerçeve” uygulamasına dayalı iki günlük eğitimden geçtiler. Girişimciler mentorlar, yatırımcılar ve MetLife’ın üst düzey yöneticileri gibi sektör uzmanlarından rehberlik aldılar. Forumun öncesinde ise, İstanbul’da dokuz MetLife gönüllüsü tarafından start-up’lara iş modeli geliştirme, piyasaya çıkma stratejisi ve paydaş çekim planı oluşturma konularında danışmanlık verildi.

Start-up’lar, alternatif kredi hizmetlerinden, kitle fonlama (crowdfunding) platformlarına kadar geniş bir yelpazede var olan çözümleri ile yarışmada yer aldılar.

31 Mayıs’ta düzenlenen forum, finansal refah üzerine çalışan start-up’ları desteklemek için Polonya, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’yi kapsayan dört etaplı bir program kapsamında gerçekleştirildi. Dördüncü ve son forum ise önümüzdeki aylarda Ukrayna’da düzenlenecek.

MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye’ye katılan start-up’ların tam listesi:

Akaunting küçük işletmelere ve serbest meslek sahiplerine yönelik ücretsiz, açık kaynaklı ve çevrimiçi muhasebe yazılımıdır.

ComPay bankalar, üye işyerleri ve müşterileri entegre bir sistemde bir araya getirerek finans deneyimlerini genişletmenin daha iyi bir yolunu yaratır.

Fongogo yaratıcı projeler ve start-up’lara hibe olarak ve hisse karşılığı fon toplayan bir kitle fonlama  (crowdfunding) platformudur.

Kiraplus ev sahipleri, kiracılar, emlak komisyoncuları ve emlak yöneticilerini bir araya getirerek kiralama sürecinde stresi ve riski azaltan, farklı ödeme yöntemleri geliştiren ve sigorta ürünleri sunan bir dijital platformdur.

Kredico şirketlerin vadeli satış yapmadan önce müşterilerinin ya da iş ortaklarının risklerini ölçebileceği, kullanıcı dostu bir kredi notu platformudur.

Manim banka hesaplarını birleştiren ve ERP (kurumsal kaynak planlama) yazılımlarını senkronize eden benzersiz bir platformdur.

Microfon öğrencilerin bireysel bağışçılar ve bankalar üzerinden finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olan bir kitle fonlama platformudur.

Miks küçük ve orta ölçekli yatırımcıların, şimdiye kadar sadece kurumsal yatırımcılara açık olan portföy yönetimi hizmetlerinden yararlanmasına olanak sağlayan yenilikçi bir yatırım platformudur.

Nakitex kullanıcıların mağazalar, kafeler, perakende satış noktaları gibi yerlerden nakit çekebilmesini sağlayan bir mobil uygulamadır.

Paym.es kullanıcılara bir dizi soru sorarak ürün almalarına ve satmalarına yardımcı olan, anında mesajlaşma uygulamalarıyla bir arkadaşla sohbet etmek kadar kolay kullanılan güvenli bir chatbot’tur.

Tekkredi borç konsolidasyonu için kişileri bankalarla bir araya getiren, risk temelli sigorta üzerine odaklanan bir kredi platformudur.

Sennheiser’dan AMBEO Smart kulaklık