Microsoft oyun konusunda atağa kalktı. Firma 4 tane oyun stüdyosunu bünyesine kattı

Microsoft oyun konusundaki yatırımlarına devam ediyor. Firma E3 kapsamında gerçekleştirdiği toplantıda Xbox için orijinal oyun içeriğini güçlendirmek amacıyla yeni oyun stüdyoları satın aldığını duyurdu.

Microsoft oyun tarafında liderliği ele geçirmek için elinden geleni yapıyor. Xbox başkanı Phil Spencer pazar günü gerçekleştirdiği toplantıda Microsoft’un Ninja Theory, Playground Games, Undead Labs ve Compulsion Games oyun stüdyolarını satın aldığını duyurdu. Dört stüdyo, özellikle şirketin oyun indirme aboneliği servisi Xbox Game Pass‘ı güçlendirmek için olduğu gibi, Microsoft’un ilk parti oyun geliştirme konusundaki kayda değer ağırlığını da olumlu etkileyecek.

Microsoft oyun konusunda iddialı yatırımlar yapıyor

2010 yılında başlatılan Playground Games, Forza yarış serisinin arkasındaki geliştiricilerden oluşuyordu ve uzun süredir Xbox ortağı olarak anlıyordu. Yeniliklerle birlikte Microsoft Xbox için özel olarak hazırlanan Forza Horizon 4 ‘ü de duyurdu.

Ninja Theory, Hellblade de dahil olmak üzere, Undead Labs, Decay State serilerinin geliştiricileri olarak biliyor. Compulsion Games ise bu sene piyasay sürülecek olan We Happy Few adlı yeni oyunu üzerinde çalışıyor.

Yeni stüdyolar, eski Crystal Dynamics stüdyo şefi Darrell Gallagher tarafından yönetilen The Initiative adlı yeni bir girişimin yanı sıra Microsoft Studios markasının altına yerleştirilecek. Microsoft Studios halihazırda Halo-maker 343 Industries ve Microsoft’un 2014’te 2.5 milyar dolara satın aldığı Minecraft‘ı bünyesinde barındırıyor.Microsoft oyun konusundaki yatırımlarına devam ediyor. Firma E3 kapsamında gerçekleştirdiği toplantıda Xbox için orijinal oyun içeriğini güçlendirmek amacıyla yeni oyun stüdyoları satın aldığını duyurdu.