Japonya Deprem Felaketlerini Önlemede Nasıl Başarılı Oldu? Japon Bilim İnsanları Açıkladı

Yeni drone sistemi deprem

İzmir depremi ile birlikte, “Japonya deprem felaketlerini önlemede nasıl başarılı oluyor” sorusu yüksek perdeden soruluyor. Japon bilim insanları konuyla ilgili son derece önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye ile kıyaslandığında, Japonya dünyanın en korkunç deprem felaketlerini yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda Tsunami ve 8.0 üzerinde depremi yaşayan Japonya, bunlardan nasıl hasar almadan kurtulduğunu anlattı. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Kıdemli Danışmanı Dr. Hitoshi Baba ve Kagawa Üniversitesi Sismoloji ve Afet Azaltma Bilimi Anabilimdalı’ndan Profesör Yoshiyuki Kaneda ile detaylı bir röportaj yapıldı.

Japon bilim insanlarına en fazla sorulan soru, “Türkiye neyi yanlış yapıyor” sorusu oldu. Bu tür sorulara verilen cevaplar, herkese ibret olacak düzeydeydi.

Japonya deprem felaketlerini önlemede büyük başarı yakaladı

Okyanus kenarında olması nedeniyle depremden daha fazla etkilenen Japonya, aynı zamanda hiç kayıp vermemesi ile biliniyor. Normal şartlarda, küçük depremlerde bile başka ülkelerde büyük kayıplar olabiliyor. Japon bilim insanları, bunun mimarların yapmış olduğu bina teftiş ve onay sisteminden kaynaklandığını ifade ediyor.

Japonya deprem felaketlerini önlemede nasıl başarılı oluyor

Onlara göre sadece Japon halkının ciddiyeti yeterli değil. Bu alanda yetkili olan mimarlar ve yöneticiler yoğun çaba harcıyor. Japonya’da sürekli tahliye tatbikatları yapılması ise, onları ilerleten bir diğer etken oldu. Japonya deprem felaketlerini önlemede genel olarak tatbikat yapma yöntemini kullanıyor. Böylece birçok işi depreme hazırlıksız yakalanmıyor.

Japon bilim insanlarının en fazla vurguladığı konulardan birisi de güvenlik güçlerinin aldıkları eğitim oldu. Bu tür eğitimler sayesinde güvenlik güçleri hem arama kurtarma faaliyetlerine katılabiliyor hem de depremde hızlı tahliye sağlıyor. Ayrıca şantiye teftişleri ve yapı denetimleri Japonya’da son derece sıkı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Japonya deprem felaketlerini önlemede başarılı olurken Türkiye gibi ülkelerin başarısız olmasını denetimsizlik ile açıklıyor. Onlara göre Türkiye’de, yasalar ve şartnameler şantiyelerde doğru bir şekilde uygulanmıyor. Bu durum aynı zamanda çok fazla kişinin hayatını kaybettiği felaketlere neden oluyor? Sizce Türkiye deprem konusunda ne yaparsa kayıplarını azaltabilir? Fikirlerinizi ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İstanbul Depreminde En Riskli İlçeler Belli Oldu! Bakın Hangi İlçelerde Aşırı Risk Var

>> Canlı deprem takip uygulamaları hangileri? Hangisi güvenilir?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here