Canlı deprem takip uygulamaları hangileri? Hangisi güvenilir?

İstanbul'da yaşanacak depremin büyüklüğü

İzmir Depremi bir kez daha gösterdi ki deprem Türkiye’nin gerçeği. Bu canlı deprem takip uygulamalarıyla depremleri anlık takip edebilirsiniz.

Türkiye bir kez daha sarsıldı. İzmir’de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki deprem maalesef ki 100’ün üzerinde cana mal oldu. Türkiye’nin bir gerçeği olan deprem aslında tek başına can almıyor. Kötü malzeme kalitesi ile kurallara uygun olmayan şekilde yapılan binaların can aldığı bu depremler, umarız bu sefer tüm ülkeye ders oluyor. Bu süreçte canlı deprem uygulamaları uygulama mağazalarında bir anda yükselişe geçti. Peki, hangi deprem uygulaması güvenilir? Hangisini kullanmak gerekiyor?

Canlı deprem takip uygulamaları hangileri?

Earthquake

iOS için geliştirilen Earthquake uygulaması en iyi deprem uygulaması olarak gösteriliyor. Deprem verileri resmi bir kaynaktan girer girmez telefonunuza anlık bildirim gönderme (konum ve / veya büyüklük eşiğine dayalı uyarılar ayarlayabilirsiniz).

Deprem büyüklüğünü ve yaşını temsil etmek için farklı boyut ve renkli dairelerle haritada gösterilir. Uygulama depremleri alana (ülke, kıta) veya büyüklüğüne göre filtreleme özelliği sunar.

Uygulama birden fazla kaynaktan veri alıyor. Bu veriler; ABD Jeolojik Araştırması (ABJA), Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (AASM), Avustralya GeoScience, GNS Bilim (GeoNet), Instituto Geográfico Nacional, Servicio Sismológico Nacional, İngiliz Jeolojik Araştırması, GFZ GEOFON, Doğal Kaynaklar Kanada, NOAA’dan alınıyor.

Canlı deprem takip

Tsunami bültenleri (NOAA verileri) ve Tektonik Plaka Sınırları (USGS verileri) hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Deprem arama katalogu ile depremleri arayabilirsiniz.

 

Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Deprem Bilgi Sistemi 3.0, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmekte ve Türkiye’de herhangi bir noktanın veya kullanıcının bulunduğu konumun depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlıyor.

Deprem Bilgi Sistemi 3.0 aynı zamanda, bir deprem olduğunda bunu hisseden ve uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne iletme imkânı da sunuyor.

Canlı deprem takip

Deprem Uyarılarım

Deprem Uyarıları, anlık bildirimlerle ihtiyacınız olan tüm bilgileri ücretsiz olarak sunuyor. Bu uygulama ile dünyanın her yerinden canlı deprem bilgisini görebilirsiniz. Özelleştirilmiş anlık uyarılar ile o an gerçekleşen depremlerin bilgisine ulaşabilirsiniz. 1970 yılına kadar uzanan depremleri bu uygulama ile görüntüleyebilirsiniz.

Canlı deprem takip

Son Depremler | Deprem Takip

Son Depremler Deprem Takip uygulaması oldukça sade ve kullanışlı bir arayüz ile geliyor. Bu uygulama ile çeşitli kaynaklardan dünya çapında en yeni verileri ve anında uyarılar alabilirsiniz. Deprem büyüklükleri ayrıca listede haritada farklı renklerde gösteren uygulama özel tercih edilen filtreler ile Dünya, Ülke ve Özel Konumlara göre depremleri görüntüleme imkanı da sunuyor.

Canlı deprem takip uygulamaları hangileri?

İlgili Haberler

>> İstanbul Depreminde En Riskli İlçeler Belli Oldu! Bakın Hangi İlçelerde Aşırı Risk Var

>> İstanbul Büyükşehir Belediyesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı Yayınlandı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here