Kablosuz Ağ Sinyali En Verimli Nasıl Kullanılır: Kolay Adımlarla İyileştirin

Google News Abone Ol

Kablosuz ağ yönlendiricisi ile aldığınız sinyali verimli kullanmak ağınız için kritik bir önem taşıyor. Özellikle birkaç basit değişiklik, binanızdaki wifi sinyalinin verimini ciddi oranda artıracaktır. Gelin bu adımlara birlikte göz atalım…

Kablosuz ağ yönlendiricinizin menzilini öğrenin

Piyasada bulunan yönlendiriciler genelde 30 ila 45 metre arasında menzil sunarlar. Yönlendiricinizin ambalajı ve kılavuzundan bu bilgiyi almak mümkün. Eğer bu menzil içinde olduğu halde yetersiz sinyal alan cihazlarınız varsa bunları belirleyin. Kısacası bazı cihazlarınız sinyal alması gerektiği halde alamıyorsa yazımızdaki bazı adımlar işinize yarayacaktır.

Sinyali etkileyen engelleri kablosuz ağ yönlendiricinizle aranızdan kaldırın

Mobilyalar, dolaplar, duvarlar ve cihazlar kablosuz sinyalinizi ciddi anlamda etkiler. Eğer yönlendiricinizin sinyalini en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız fiziksel nesneleri mümkün olduğunca aradan çıkarmanız gerekiyor. Ancak duvarlar ve zeminlerin yerini değiştiremeyeceğiniz için farklı adımlar atmanız gerekiyor.

Yönlendiricinin konumu sinyal veriminde büyük önem taşır

Evinizdeki internet kablosu yönlendiricinin konumunu da büyük ölçüde belirler. Lakin biraz olsun hareket alanınız varsa sinyalinize yardımcı olacak birkaç numara biliyoruz. Bunlardan ilki de yönlendiriciyi mümkün olduğunca merkezi bir yere koymak. Ayrı modem ve yönlendiriciler kullanıyorsanız ikisini çok yakın tutmamanız da oldukça önemli. Özellikle çok güçlü bir bağlantı hedefliyorsanız bilgisayar gibi bağlandığınız cihaz yönlendiriciyi doğrudan görüyor olmalı.

Sinyali bozan parazitler kablosuz ağ bağlantısını olumsuz etkiler

Aynı ağ bandında bulunan cihazlar birbirlerinin sinyallerini olumsuz etkiler. Günümüzde çoğunlukla 2.4 GHz bandında çalışan cihazlar kullanıyoruz. Bu yüzden telsiz telefonlar, mikrodalga fırınlar, güvenlik alarmları, televizyon kumandaları, otomatik garaj kapısı cihazları gibi kablosuz cihazlar sinyali olumsuz etkiler. Bu yüzden yönlendiricinizin bağlı olduğu kanalı değiştirin. Hatta eğer destekliyorsa önemli cihazlarınızı 5 GHz ağ bağlantısına geçirin. Bu performansta ciddi artış sağlayacaktır.

Sinyali tek bir yöne odaklamak önemli bir çözüm olabilir

Her zaman çözüm olmasa da alüminyum folyo ile yapacağınız basit bir anten sinyalinizi ciddi anlamda güçlendirir. Alüminyum sinyali tek bir yöne yönlendirir ve baktığı yöndeki sinyali ciddi anlamda yükseltir. Ne yazık ki el yapımı anteninizin arkasında kalan bölgede sinyal düşecektir. Bu yüzden bu düzeneği kurarken dikkat etmeniz gerekiyor.

En garanti çözüm: daha iyi bir yönlendirici ya da menzil arttırıcı kullanın

Artık 3-4 senedir kullandığınız bir yönlendiriciniz varsa performansı zamanla düşmüş olabilir. Bu yüzden amacınıza uygun olarak alacağınız yüksek performanslı bir yönlendirici kablosuz ağınıza yapacağınız en önemli yatırım olacaktır. Eğer bu çözümünüz değilse kablosuz ağ genişletici kullanmak sorununuza en kesin çözüm olacak.

Menzil genişleticiler tam olarak adlarının ima ettiği şeyi yapar. Bu cihazlar, yönlendiricinizin sinyalini alır ve aynı sinyali tekrarlayarak sinyalin daha uzak mesafeye ulaşmasını sağlar. Bu ürünler çok çeşitli olduğu için satın alırken isteklerinizi karşılayıp karşılamadığına dikkat edin. Kurulum yaparken de bu cihazın yönlendiricinizden çok da uzakta olmamasına dikkat edin. Cihazın yönlendiricinizden yaklaşık 6 metre uzakta olması en iyi verimi almanızı sağlar. Eğer performanstan ödün vermeyi düşünürseniz biraz daha uzağa yerleştirip menzilinizi daha fazla artırabilirsiniz. Ancak, menzil arttırıcının en az orta düzeyde sinyal aldığından emin olun.

Diğer haberler:

>> Ücretsiz Google Fotoğraflar Özelliği Bugün Sona Eriyor: Şimdi Ne Olacak?

>> TikTok Kuruluş Hikayesine Çok Şaşıracaksınız: Sosyal Medya Devi Nasıl Kuruldu


CEVAP VER