Instagram algoritmaları keşfet sayfasını nasıl hazırlıyor: CEO açıklama yaptı

Instagram algoritmaları keşfet
Google News Abone Ol

Instagram algoritmaları keşfet sayfasını hazırlarken bazı algoritmalara göre davranıyor. Bu genel algoritmalara bakıldığında aslında büyük bir düzen oluşturulduğunu söyleyebiliriz. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamaları içerisinde yer alan Instagram çok çeşitli algoritmaları bir arada tutabiliyor. Böylece keşfet isimli sayfa görüntüleri daha kişisel hale getirebiliyor. Instagram CEO’su Adam Mosseri tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında birden fazla algoritmanın burada tercih edildiği görülüyor.

Akış sayfası ile birlikte keşfet sayfası şekilleniyor. Tüm bu süreç içerisinde kullanıcılar akış sayfasına düşen gönderilerin yarısını bile fark edemiyor. O nedenle aslında algoritmaların bir bölümünün boşa gittiğini söyleyebiliriz.

Instagram algoritmaları keşfet sayfasını size göre belirliyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Instagram atılan her adımda bile sizi takip ediyor. Böylece kullanıcıların kimlerle etkileşime geçtiği ve hangi hesapları gezdiği gibi bir çok kriter belirlenmiş oluyor.

Instagram algoritmaları keşfet

Instagram tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa algoritmaların çalışmasında neredeyse tamamen kullanıcılar referans alınıyor. Eğer herhangi bir kullanıcı Instagram içerisinde gezinirken özellikle bazı paylaşımlarda duruyorsa bunlar algoritmalar tarafından algılanıyor. Böylece keşfet ya da akış sayfasında sizler için neler gösterileceği kesinleşmiş oluyor.

Instagram algoritmaları tahmin yürütüyor

Kullanıcılar tarafından yapılan tüm faaliyetler Instagram algoritmaları tarafından birer tahmin faktörü haline getiriliyor. Böylece hangi içeriklerle etkileşime girebileceğiniz netleşiyor. Yorum yapma, beğeni ya da paylaşma gibi birçok konuda tahmin yürütülebilir. Böylece daha kişisel hale getirilmiş bir uygulama karşımıza çıkabiliyor. Instagram için en önemli konulardan birisi de her bir kullanıcının verilerine göre hareket etmektir.

Kullanım alışkanlıklarına göre belirlenen keşfet ya da akış sayfası kullanıcıların uygulama içerisinde çok daha keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Zaten Instagram için temel hedeflerden bir tanesi de buydu. Ancak böyle bir durum aynı zamanda insanların takip edilme korkusunu arttırıyor. Neredeyse her adımınızın izleniyor olduğunu bilmeniz gerekiyor. Peki siz Instagram algoritmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Mark Zuckerberg Hakkında Bilinmeyen Herşey: İşte Duyunca Şaşıracağınız Özellikleri

>> TikTok Kuruluş Hikayesine Çok Şaşıracaksınız: Sosyal Medya Devi Nasıl Kuruldu


CEVAP VER