Marmara Denizi Müsilaj Sorunu Bilim İnsanları Tarafından Bitirilebilir: Büyük Bir Çalışma Başlatılacak

Marmara Denizi'nde müsilaj temizliği
Google News Abone Ol

Marmara Denizi müsilaj sorunu uzun bir süredir devam ediyor. Üzeri adeta beton gibi kaplanmış görünen denizler ve dereler iç karartıyor. Hadi gelin bilim insanları tarafından üretilen çözüme birlikte bakalım.

Türkiye’nin önemli denizleri içerisinde yer alan Marmara Denizi ne yazık ki büyük bir problemle karşı karşıya. Hem devlet yetkilileri hem de belediyeler konu ile ilgili çalışmalarını devam ettiriyor. Ancak hiç kimse bu problem karşısında net bir çözüm üretemiyor. Son olarak sevindirici bir haber Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden geldi.

Bu üniversitede çalışan araştırmacılar Marmara Denizi ile ilgili önemli bir çözüm buldu. Onlara göre problemin asıl kaynağı oksijen eksikliği. Bu nedenle denize mümkün olduğunca reaktif oksijen verilmesi gerekiyor. Aksi halde deniz yaşamı neredeyse tamamen sona erebilir. Marmara Denizi’nde yapılan ölçümler bu teoriyi doğruluyor.

Marmara Denizi müsilaj sorunu yeni bir teknikle ortadan kaldırılabilir

Yapılan açıklamalarda Marmara Denizi’nde ölçülen oksijen miktarının litrede 0,8 milimetreküp olduğu ifade edildi. Normal şartlarda bu değerin mutlaka 2 milimetre küp olması gerekiyor. Aksi halde deniz yaşamı tamamen son bulabilir.

Marmara Denizi müsilaj sorunu

Herhangi bir denizin normal şartlarda bulunması gereken oksijen miktarı ile Marmara Denizi’nde çıkan miktar büyük bir farka sahip. Yaklaşık olarak 3 kat fark bulunması deniz yaşamını tamamen bitirebilir. Böyle bir durumda denize mutlaka oksijen verilmesi gerekiyor. Aksi halde deniz yaşamı hiç beklemediği kadar kısa bir süre içerisinde bitebilir.

Laboratuvarda yapılan çalışmalar başarılı oldu

Namık Kemal Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda reaktif oksijen uygulaması ile birlikte sudaki oksijen miktarı artırıldı. Hatta bu miktarın 14 miligram seviyelerine kadar çıkarıldığı ifade edildi. Böyle bir durumda deniz salyası organik olarak parçalanıp dibe çöktü.

Bilim insanları eğer bu çalışmalarını Marmara Denizi’ne uygulayabilirse müsilaj problemi tamamen ortadan kaldırılabilir. Ancak bunun için yetkililerin destek olması gerekiyor. Bu problem kısa bir süre içerisinde giderilmezse Marmara Denizi’nde canlı hayatı tamamen yok olabilir.

İlgili Haberler:

>> En Net Atom Görüntüsü Bilim İnsanlarını Çok Şaşırttı: Eşsiz Bir Görüntü

>> İnsan Ömrü Uzatılabilir Mi? Bilim İnsanları En Üst Sınırı Gösterdi


CEVAP VER