Kediler, İnternet Bağlantısını Kesti. Bakın Nasıl Yaptılar?

Kediler, genellikle sevimli yapıları ve meraklı tavırlarıyla çoğumuzun sevgilisidir. Bu sevimli hayvanlar, şimdi de antenlerle ilgileniyor. İnternet ve TV kullanıcıları dertli.

SpaceX tarafından üretilen uydu antenleri, kedileri çekmeye başladı. Eskiden uydu anteni ve “çekmek” denildiğinde, akıllara TV yayınları gelirdi. Son dönemde ise akıllara kediler geliyor. Neden mi? Çünkü “sıcaklık” yüzünden.

SpaceX Starlink uydu anteni, kar eritme özelliğiyle 2020 yılından bu yana kullanılabiliyor. “Bu ne işe yarıyor?” derseniz, aslında çok basit. Çanak antenler, soğuk havalarda, özellikle de üzerlerine kar yağması sebebiyle sinyal alıp vermekte güçlük çekebiliyor ve bu da hem TV yayını hem de internet bağlantısını olumsuz yönde etkiliyor. SpaceX’in ürünü ise, bünyesinde “ısıtma” özelliğine sahip. Böylece karlar eriyor ve ürünün sorunsuz bağlantı kurarak çalışmasının devamlılığı sağlanıyor. Yani en azından bazı antenler öyle. Bazıları ise, kedilerin saldırısı altında.

Aaron Taylor, SpaceX’in Starlink antenini kullanan teknoloji severlerden bir tanesi ve geçtiğimiz günlerde, evinin camından bakınca ilginç bir görüntüyle karşılaştı. Sokakta yaşıyan kediler, antenin üzerinde oturmaya başladı. Çünkü antenin ısıtma sistemi, kediler için oldukça cazip. Hele de şu aralar havaların çok soğuk olduğunu göz önüne aldığımızda. Haliyle kediler antene oturunca, sağlıklı bağlantının gerçekleşmesi de zorlaşıyor. Taylor, kediler sebebiyle sağlıklı internet ve TV deneyimi almakta zorlandığından söz ediyor.

Kediler, İnternet Bağlantısını Kesti. Bakın Nasıl Yaptılar?

En iyi ihtimalle 5 yıla Mars’tayız!

Elon Musk, uzay turizmine yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Sahibi olduğu SpaceX şirketi, şu sıralar Falcon 9 roketiyle pek çok başarılı göreve imza attı, ancak Mars görevi için çok daha fazlası gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube’da Lex Fridman’a röportaj veren Musk, en iyi ihtimalle 5, en kötü ihtimalle de 10 yıla kadar Mars’a gideceklerini belirtti. Tabii bunun için mevcut roket sistemlerinin daha geliştirilmesi ve fiyatların da daha uygun hale gelmesi gerekiyor. Zira an itibarıyla bu çok çok pahalı bir proje ve Musk, Mars için sırf Ay’a gidip bayrak dikmek ve geri dönmek gibi bir şey planlamıyor. İnsan kolonilerinin kurulması ve tarihte ilk kez dünya dışındaki bir gezegende yaşam ihtimalinin gerçekleşebilmesi ihtimal üzerinde duruluyor.

İlgili Haberler:

>> Paribu kullanıcılarına ait kripto varlıkların soğuk cüzdanlardaki rezervi onaylandı