Koronavirüs Bilgisayar Satışlarını Bakın Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs Bilgisayar Satışlarını Bakın Nasıl Etkiledi?


Dünya genelinde büyük bir yayılış gösteren koronavirüs bilgisayar satışlarını ciddi miktarda etkiledi. Geçtiğimiz Aralık ayında ilk olarak Çin’de görülen ve bütün dünyaya büyük bir hızla yayılan virüs, genel olarak sektörde çöküntü yarattı. Fakat bazı sektörler bunun tam tersine büyük bir Atılım yakaladı. Mesela bilgisayar sektörü gerçekten de yıldızı parlayanlar arasında yer alıyor.

Pandemi süreci ile birlikte bilgisayara olan talep en az %30 oranında artış gösterdi. 2020 yılının ikinci çeyreğinde dünya çapında 64.8 milyon bilgisayar satışı gerçekleşti. Bu satışların çok önemli bir bölümü ani gelişen ihtiyaçlar nedeniyle ortaya çıktı. dünya genelinde çok ciddi bir bilgisayar satışı yapan teknoloji firmaları sürekli stoklarını yenileseler bile bu siparişlere yetişemedi.

Koronavirüs bilgisayar satışlarını adeta göklere çıkardı

Dizüstü bilgisayarlarda talep artışının en önemli iki nedeni var. Bunlardan birincisi iş hayatının artık ciddi miktarda eve kaymasıydı. İnsanlar evde çalışmaya devam ettiği sürece, bilgisayarlara çok daha fazla ihtiyaç oldu. ikinci en büyük nedeni ise hiç şüphesiz eğitim sisteminin tamamen eve taşınmasıydı.

koronavirüs bilgisayar satışlarını

Dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha fazla talep artışına uğradığı biliniyor. Tüm bunlar bir yana en çok merak edilen konu bilgisayarlar ile ilgili bu gelişmelerin kalıcı olup olmayacağıydı. Koronavirüs, bilgisayar satışlarında yukarı doğru çıkarsa bile Gartner Araştırma Direktörü Mikako Kitagawa, bunun geçici olduğunu ifade ediyor. Mikako Kitagawa, “PC tedarik zinciri COVID-19 salgını nedeniyle 2020’nin başlarında ciddi şekilde alt üst oldu. Ancak mobil PC talebindeki bu artış 2020’nin ötesinde devam etmeyecek. Çünkü sevkiyatlar esas olarak COVID-19 salgınının etkisi nedeniyle kısa vadeli iş ihtiyaçları ile arttı.” sözleriyle konuyu iyice detaylandırdı.

Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde 12 milyondan fazla görülen koronavirüs bilgisayar satışlarına hiç şüphesiz %100 etki yarattı. Koronavirüs bilgisayar satışlarını bu kadar çok etkilerken aynı zamanda video konferans uygulamaları da büyük bir önem kazandı. Sizce bilgisayar satışları salgın sonrası nasıl olacak? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> GTA 5 benzeri Watch Dogs 2 45 dakikalığına ücretsiz olacak!

>> TÜBİTAK personel alımı yapıyor – 13 uzman ve uzman yardımcısı alınıyor


CEVAP VER