Okullarda Koronavirüs Tedbirleri Uygulanacak Mı? Milli Eğitim Bakanı Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığı yasaklar

Geçtiğimiz günlerde okullarda koronavirüs tedbirleri uygulanacağı ile ilgili çeşitli sorular gündeme gelmişti. 31 Ağustos tarihinde açılması planlanan okullar ile ilgili Milli Eğitim Bakanı ilk defa konuştu. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Bakan, herkesin yüreğine su serpmeye çalıştı. Aileler, çocukları okullara gideceği için çok tedirgin. Bunun nedeni ise salgının okul gibi kalabalık ortamlarda hızlıca yayılabilmesi.

Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamada, “Çocuklarımızı okullarıyla, öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla buluşturmak için hepimizin maske takması, sosyal mesafesini koruması, tedbirlere dikkat etmesi şart. #okullarıbirlikteaçacağız” şeklinde ifadelere yer verildi. Paylaşılan görselin üzerinde ise “Ben okula gitmek istiyorum. Lütfen maskenizi takın. Arkadaşlarımı özledim” denildi.

Okullarda koronavirüs tedbirleri koruyucu olacak

Konuyla ilgili işin aslına bakacak olursak, hiç kimse okulların açılış tarihini bilmiyor. Özellikle de sağlık durumunun kötü olması nedeniyle okulların açılmasına biraz daha erteleme getirilebilir. Hem Milli Eğitim Bakanı hem de diğer yetkililer konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda çoğunlukla temenni amaçlı konuşuyor.

okullarda koronavirüs tedbirleri

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı bir açıklamada, “Okulların açılacağı hafta ne olacağını kimse bilemez. Bizim için birinci öncelik öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığı. 31 Ağustos’ta açılacak derken bunu temenni ediyoruz. Sağlıklı bir durum oluşursa, şartlar elverişli olursa bu tarihte açacağız demek istiyoruz. Aylardır hazırlanıyoruz” ifadelerine yer verdi. Okullarda koronavirüs tedbirleri kapsamında çok farklı işlemler yapılabilir. Ancak şimdilik maske ve diğer tedbirlerin kesin olduğunu söyleyebiliriz. Çocukların fazlaca savunmasız olduğunu söylersek, bu önlemlerin büyük öneme sahip olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Salgın sürecinin ekonomiye etkilerini azaltmak için; hem devlet kurumları hem de şirketler hızlı bir şekilde normalleşmeye çalışıyor. Normalleşme çabaları çoğu zaman çok sert tepkilerle karşılaşsa bile, vaka sayılarının giderek düştüğü görülüyor. Okullarda koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitim kurumlarının açılacak olması, tüm bu olumlu tabloyu geriye doğru götürebilir. Özellikle de tedbirlerin biraz gevşetilerek okullarda eğitim verilmesi vaka sayısının artışına neden olabilir. Sizce Milli Eğitim Bakanlığı doğru bir karar aldı mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Ercüment Ovalı Aşı İçin Kesin Tarih Söyledi: İşte Aşının Çıkacağı Tarih!

>> Elon Musk ve Grimes Çocuklarının İsmini Resmen X AE A-XII Koydu