Koronavirüs Pasaportu Geliyor: Hadi Detaylara Bakalım!

ehliyet ve pasaport ücretleri

Yurtdışı seyahatlerde güvenliği artırmak için koronavirüs pasaportu geliyor. En başta bunun bir zorunluluk olmadığını belirterek başlayalım. İşte merak edilen tüm detaylar.

Dünyanın her yerinde normalleşme süreci uygulanmaya çalışılıyor. Bazıları bu konuda başarılı olurken, büyük bir çoğunluğu başarısızlık ile karşı karşıya kalabiliyor. Normalleşme başladığı günden bu yana vaka sayılarında çok yüksek bir artış var. Bundaki en önemli etken, insanların sürekli hareket etmesi. Bir yerden başka bir yere geçen insanlar, eğer kendilerinde hastalık varsa bunu başkalarına da bulaştırabiliyor. Böyle bir durumda yetkililer kendi ülkelerine gelen insanlardan hastalık konusunda emin olmak istiyor.

Koruma sağlayacağı düşünülen Koronavirüs pasaportu geliyor

Dünya Ekonomik Forumu ile yakın bağlantılı çalışan Commons Project Foundation bu işin yürütücü platformu olarak kendisine yer bulmaya çalışıyor. Şimdilik son derece başarılı olduğu söylenebilir. COVID-19 pasaportu olarak da bilinen bu belge sayesinde karantina gibi zorunluluklar ortadan kaldırılabilir.

koronavirüs pasaportu

Bu uygulamanın, yurtdışı kaynaklı vaka artışlarını en azından yavaş yavaş azaltabileceği düşünülüyor. United Airlines ve Cathay Pacific havayolu şirketleri ilk defa bu uygulamayı hayata geçirecek. Koronavirüs pasaportu bu sayede; kimin hasta olduğu, kimlerin bağışıklığa sahip olduğu ve hangi insanların henüz hastalık ile tanışmadığını gösterecek. Londra’daki Heathrow havalimanında test edilmeye devam edilecek bu yeni sistem, kısa bir süre içerisinde her yere yayılacak. Şu an için faydalanan ülke sayısının çok artırılmayacağı düşünülüyor.

Uygulamaya yazılım ve denetim kaynağı sunacak olan CommonPass, test aşamaları için umutlu. Onlara göre yeni sistem ülkelerin vaka sayılarındaki artışa bir dur diyecek. Koronavirüs pasaportu ile birlikte; Londra, New York, Hong Kong ve Singapur gibi ülkeler arasındaki vaka değişim oranına bakılacak. Eğer yabancıların ülkeye girişinden kaynaklı vaka sayısında artış olmazsa, bu uygulamaya devam edilecek. Fakat buradaki asıl önemli problem, devletlerin bu sistemi kabul etmesi. Şimdilik görüşmeler devam ediyor. Sizce böyle bir pasaport uygulaması çözüm oluşturur mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Yerli Aşı Çalışmaları Deney Aşamasını Geçmek Üzere: Neredeyse Hazır!

>> Şehir İçi Toplu Taşımalarda HES Kodu Zorunlu Oldu: İşte Yeni Kararlar!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here