Koronavirüs Ruh Sağlığını Korkunç Şekilde Etkiledi: Bilim İnsanları Uyardı

Koronavirüs ruh sağlığını

Koronavirüs ruh sağlığını tahmin edilenden çok daha sert bir şekilde etkiledi. Özellikle son dönemlerde bu etkinin daha fazla arttığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım

Dünyanın en zorlu pandemilerinden bir tanesi olan Covid-19 ne yazık ki henüz bitmedi. Toplumsal ve bireysel olarak fazlasıyla olumsuz yönde etkilendiğimiz bu pandemi adeta bir sınav oldu. İnsanlığın en büyük sorunlarından bir tanesi haline gelen Covid-19 sadece fiziksel anlamda etki yaratmıyor.

Ortaya çıkan son detaylara göre Covid-19 sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik ve sosyolojik olarak bazı hasarlar bırakıyor. Bu hasarlar Türkiye gibi ülkelerde değil küresel çapta yaşanıyor. Özellikle psikolojik problemler fazlasıyla ön planda.

Koronavirüs ruh sağlığını altüst etti

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi ilginç bir araştırmaya imza attı. Araştırmacı ekip geçtiğimiz sene psikolojik problemlerin gözle görülür bir şekilde arttığını söylüyor. Özellikle depresyon ve anksiyete vakaları hiç tahmin edilemeyecek kadar fazla yükseldi. Önceki yıllara göre yaklaşık olarak 76 milyondan fazla anksiyete vakası var.

Koronavirüs ruh sağlığını

Özellikle kadınların koronavirüs nedeniyle yaşanan psikolojik sorunlardan daha fazla etkilendiği görülüyor. Anksiyete bozukluğu vakalarının yüzde 68 gibi bir bölümü kadınlardan oluşuyor. Erkeklerde ise bu oran biraz daha geride. Ayrıca ekstra vakalarda en çok 20 ile 24 yaş arası yer alıyor.

Major depresif bozukluk ön planda

Yapılan araştırmalara göre 2020 yılında 246 milyon major depresif bozukluk vakası ortaya çıktı. Ayrıca 374 milyon anksiyete bozukluğu vakası olduğu söyleniyor. Bu rakamlar insanlığın geleceği için tehlike oluşturuyor. Özellikle pandemi nedeniyle yaşanan bu artış bilim insanlarını kaygılandırıyor.

Bu zamanlarda psikolojik sağlığı koruyabilmek için keyif alınan aktiviteler yapılabilir. Ayrıca kendinize zaman ayırmanız biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Peki siz ruh sağlığınızı koruyabilmek için ne tür aktiviteler yapıyorsunuz? Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Siri Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söyleyecek: Yepyeni Bir Özellik Geliyor

>> Koronavirüs Aşısına Karşı Olanların Oranı Şaşkınlık Yarattı: Bu Kadarı Beklenmiyordu