Bu Kış Grip Nedeniyle Rekor Ölüm Yaşanabilir: Bilim İnsanları Uyardı

Bu kış grip nedeniyle

Bu kış grip nedeniyle rekor ölüm seviyelerinin görülme ihtimali var. Covid-19 nedeniyle zayıflayan bağışıklık bunun en önemli nedeni. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Tüm dünyada pandemi süreci büyük bir hızla devam ediyor. Ülkelerde her ne kadar aşılama faaliyetleri yürütülse bile yine de toplumun önemli bir bölümü hastalanmaya devam ediyor. Elbette bu aşıların işe yaramadığını göstermiyor. Bundan daha ziyade virüsün çok daha hızlı bir şekilde bulaştığının kanıtı.

Pandemi ile birlikte yeni tip virüsler daha fazla arttı. Covid-19 virüsü bunun sadece bir bölümü. Düşen bağışıklık seviyeleri nedeniyle bilim insanları büyük tedirginlik yaşıyor. Onlara göre sadece bu kış aylarında bile ciddi ölümler ortaya çıkabilir. Özellikle son dönemlerde insanların bağışıklık sistemini çökme noktasına geldi.

Bu kış grip nedeniyle herkes endişeli

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre 1968 yılından bu yana görülen en ağır bağışıklık problemlerinden bir tanesi ortaya çıkabilir. Bir dönem tüm Birleşik Krallık’ı etkisi altına alan Hong Kong gribi gibi bir durum oluşabilir. Böyle bir durumda ölü sayısının çok yüksek seviyelere ulaşma ihtimali var.

Bu kış grip nedeniyle

İngiltere Kamu Sağlığı Direktör Yardımcısı tarafından yapılan açıklamalara göre grip olan kişi sayısı çok fazla değil. Bu durum aynı zamanda toplumda yeteri kadar bağışıklık olmamasını tetikleyecek. Gribe yakalanmak istemeyen kişilerin en kısa sürede aşı olması gerekiyor.

Bilim insanları aşı konusunda uyarıda bulundu

ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri bu konuda önemli bazı açıklamalara yer verdi. Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle bağışıklık sisteminin büyük oranda düştüğü ifade edildi. Eğer vatandaşlar aşılarını gerekli vakitte olmazsa bu büyük bir probleme neden olabilir.

Türkiye’de de benzer bir tablo bekleniyor. Kış ayında ölü sayısı ciddi şekilde artabilir. Üstelik bunun nedeni grip olacak. Peki sizce bu tür ölümleri önlemek için nasıl önlemler alınması gerekiyor? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Siri Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söyleyecek: Yepyeni Bir Özellik Geliyor

>> Koronavirüs Aşısına Karşı Olanların Oranı Şaşkınlık Yarattı: Bu Kadarı Beklenmiyordu