Koronavirüste Güneydoğu Anadolu Mucizesi: Salgından Nasıl Kurtuldular!

Türkiye'ye uçuşlar iptal

Koronavirüste Güneydoğu Anadolu mucizesi büyük ilgi uyandırdı. Birçok kişi özellikle bölgedeki düşük vaka sayısına şaşırıyor. Peki Güneydoğu Anadolu nasıl oldu da böyle bir başarı elde etti. İşte merak edilen bütün detaylar.

Dünya genelinde 110 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs bir türlü durmak nedir bilmiyor. Her geçen gün hem Türkiye’de hem de tüm dünyada yayılım hızını arttıran bu virüs ölü sayısı bakımından da endişe yaratıyor. Kış ayları daha fazla vaka sayısının görülmesi ile biliniyor. Yaza doğru vaka sayılarında bir miktar azalma yaşanıyor.

Türkiye’de de yaz ayına doğru girdiğimiz şu günlerde vaka sayıları bir miktar azaldı. Bu nedenle hükümet tarafından bazı kararlar alındı. Bu kararlar doğrultusunda çeşitli işyerleri ve mekanlar açıldı. Ancak her yerde eşit oranda normalleşme süreci başlatılmadı. Bazı yerlerde bir miktar daha yoğun olacak gibi görünüyor. Mesela Güneydoğu Anadolu Bölgesi vaka sayıları çok az olduğu için hızlı normalleşecek.

Koronavirüste Güneydoğu Anadolu mucizesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde risk seviyesinin düşük olması uzmanlar tarafından farklı şekillerde değerlendirildi. Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Test yapmaya gitmemek gibi bir durum bu bölgelerde söz konusu değil. Çünkü bir oran hesaplıyoruz burada yani yüz binde kaç olduğunu. Kaç test yaparsanız yapın o görülen durumun yüz bin kişideki orantısı ile böyle bir karar alınıyor”.

Koronavirüste Güneydoğu Anadolu

Ayrıca bazı uzmanlar burada kış mevsiminin daha etkili olması nedeniyle vaka sayılarının az olduğunu ve sosyalleşmenin düşük miktara geldiğini ifade ediyor.

Güneydoğu Anadolu bir örnek olabilir mi

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin koronavirüs ile mücadele konusunda örnek olabileceği ifade ediliyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki vaka sayıları her an değişebilir. Türkiye’de hepimizin pamuk ipliğine bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Vaka sayılarına bakıldığında batıya doğru gittikçe artış yaşandığı görülüyor. Aslında bu durum sıcaklık ve soğukluk değerleri ile de açıklanabilir. Peki sizce nasıl oldu da Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu kadar iyi bir mücadele sergiledi?

İlgili Haberler:

>> Ratchet & Clank, Sony tarafından ücretsiz olarak veriliyor

>> WhatsApp koronavirüs ile mücadele etmeyi başardı mı?