Apple 3nm Çip Üretimine Bu Sene Başlıyor

Apple 3nm çip konusunda önden gitmenin getirdiği riskleri alıyor

İkonik meyveli teknoloji firması Apple bu sene 3nm çip üretimine TSMC ile birlikte başlıyor. Kısacası TSMC’nin bu seneki tüm 3nm üretimine Apple ambargo koymuş durumda.

En ünlü çip üreticilerinden TSMC bu sene bitmeden 3nm üretim sürecinin ilk ürünlerini sunmayı planlıyor. Bununla birlikte çıkan haberlere göre bu planlanandan bir yıl erken gerçekleşecek. Yakın geçmişte ulaşılması imkansız görülen 5nm sürecinin ötesini göreceğiz.

Apple şimdiden bu ileri teknoloji çipleri ilk kullanan marka olmak için gönüllü oldu. Ancak bu çipler ilk etapta bilgisayarları hedeflemiyor. Bilgisayar kullanıcıları AMD ve Nvidia’nın kullandığı 7nm ve 5nm ürünlerle devam edecek. 3nm üretim yüzde 25 ila 30 arasında bir enerji tasarrufu anlamına geliyor. Bu da karşımıza ya daha az tüketen ya da daha yüksek performanslı ürünler olarak çıkacak.

Apple’ın edineceği öncü çiplere “risk üretimi” adı veriliyor. Yani yeni üretim bir düzene oturana kadar üretilen öncü ürünler. Bu temel ürünlerin stabil olması önemli. Ancak bu ürünlerin durumuna bakıldıktan sonra gerçek üretim başlayacak.

Apple 3nm çip konusunda önden gitmenin getirdiği riskleri alıyor

Temel olarak, Apple burada ilk olmak adına bir risk alıyor. Çünkü bu ilk ürünler bazen olması gerektiği gibi çalışmaz. Hatta bazen hiç çalışmazlar. Yine de firmanın bu riski almasının nedeni belli. Bu sayede Apple en yeni teknoloji çiplere en önce erişecek. Bununla birlikte bu çipler üzerindeki mühendislik çalışmalarında da bir adım önde olacak. Bu getirileri düşünürsek var olan risk alınmaya değer.

İlk üretim başladığında ayda 30 bin silikon gofreti üretilecek. Karşılaştırmak gerekirse bu yıl ay başına 140 bin 7nm ve ay başında 105 bin 5nm çit üretimi yapıldı. Mevcut üretim çalışmalarına ait bazı uzman tahminleri de ortaya çıktı. Bu yeni üretim süreci TSMC’nin mevcut 7nm sürecinin ileri bir adımı değil. Hatta firma 7nm üretimini artırma hedefinde. Bunun nedeninin karşılanamayan talep olduğunu öngörmek zor değil.

Tabii ki TSMC 3nm yarışında yalnız değil. Samsung kendi 3nm üretimine 2022’de başlama niyetinde. Nvidia RTX 30 serisi ürünlerinin üretimi için Samsung ile dirsek temasında. Bu da piyasanın gelecek birkaç yıl sakin gideceğini göstergesi. Tabii ki herkesin kafasında tek bir soru işareti var. Acaba Intel ne zaman tam manasıyla 10nm altına inebilecek. Intel’in bu hızlı gelişmelere hazırlıksız yakalanması dev firmayı zorda bırakmayı sürdürüyor.

Diğer haberler:

>> iPad ile Çalışmanın Yarattığı Sorunlar Neler?

>> Apple M1 Mac’ler SSD Arızalarıyla Karşı Karşıya