Kripto Para İle Ödeme Yasağı Hakkında Merak Edilen Herşey!

SHIB coin milyoner
Google News Abone Ol

Kripto para ile ödeme yasağı en çok tartışılan konular içerisinde yer alıyor. Alınan yeni bir karar ile birlikte Türkiye’de kripto paralar üzerinden ödeme yapmak yasaklandı. Hadi gelin hem bu karara hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Özellikle son dönemlerde kripto paralar en çok konuşulan konular içerisinde yer alıyor. Hem teknolojik altyapısı hem de borsanın büyüklüğü bunu destekliyor. Bitcoin ve diğer kripto paraların toplam piyasa değeri yaklaşık olarak 2 trilyon dolar seviyesine kadar yükseldi. Böylece Google ya da Apple gibi devasa şirketler bile aşılmış oldu.

Kripto para sistemleri şu anda tarihi bir rekora imza atıyor. Boğa sezonunun verdiği güç ile birlikte bu tür ödeme sistemleri son derece revaçta. Türkiye’de Merkez Bankası tarafından 16 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan son yönetmelik ile birlikte yasal düzenlemeler başladı.

Kripto para ile ödeme yasağı hangi detaylara sahip

Öncelikle bu yasağın sadece kripto para üzerinden ödeme yapma konusunda geçerli olduğunu belirtelim. Yani almanız veya satmanız konusunda herhangi bir sakınca yok. Ayrıca borsada yapılan işlemler buna dahil değil.

Kripto para ile ödeme

  • Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve yapılacak bazı ödemelerde kripto para varlıkları kullanılamayacak.
  • Bu yönetmelik Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kanunun 4. maddesi uyarınca düzenlendi.
  • Kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ya da dolaylı tercih edilemeyecek.
  • Kripto varlıklar ile alakalı alım satım saklama ya da transfer gibi konularda fon aktarımına aracılık hizmeti sunamaz.
  • Kripto paralar ile ödeme geliştiren yerli start up kuruluşları iş yapamayacak.

Şu an için yönetmelik ile alakalı en net detayların bunlar olduğunu söyleyebiliriz. Alınan yeni karar ile birlikte kripto paraların kullanımının sınırlanması amaçlanıyor. Fakat borsalarda al sat yapanlar için herhangi bir sorun yok. Onlar yine aynı şekilde bunu yapmaya devam edebilirler.

Yerli kripto para borsaları bundan nasıl etkilenecek

Alınan yeni karara göre yerli kripto para borsaları üzerinden işlem yapılabilecek. Türkiye’den yurt dışındaki kripto para borsalarına fiat para gönderme ve alma ne yazık ki gerçekleşmeyecek. Böylece tamamen yerli kripto para borsaları üzerinden işlem yapılacak.

İlgili Haberler:

>> Coinbase Borsaya Açıldı Ortalık Karıştı: Dünya Tarihinde Bir İlk Yaşanıyor

>> Ripple Davası Büyük Gelişmelere Neden Oluyor: Kripto Paranın Fiyatı Artacak Mı?


CEVAP VER