Küresel Çip Kıtlığı 2023’ün Başlarına Kadar Devam Edecek

Galaxy Tab S8

Çip üreticileri salgın başlangıcından bu yana süren küresel kıtlığı yorumlamayı sürdürüyor. Buna göre, STMicro CEO’su tahminin 2023 yılları başlarına kadar sıkıntının süreceği yönünde olduğunu söyledi. 

İçinden geçtiğimiz mikroçip kıtlığı bilgisayar parçası üretimine büyük sıkıntı çıkarıyor. Sonuçta bunun en büyük etkisi de fiyatlara oluyor. Çünkü panikle hareket eden endüstri paydaşları ve tüketici aradığı yeterli ürünü bulamaz hale geldi. Hatta bu süreçte sınırlar arasında işlemci kaçakçılığı yapanların haberleri bile ortaya çıktı. Üstelik bu sorunlar kısa sürede biteceğe benzemiyor. Sektörden önemli bir firma olan STMicro CEO’su durumu değerlendirdi.Daha önce Intel söz konusu çip krizinin doruk noktası olarak 2022 sonu ya da 2023 başını hedef göstermişti. Bununla birlikte yine IBM ve TSMC gibi alandaki zirve firmalar da benzer görüşlerini aktardı. Bunlara paralel olarak Avrupalı bir çip üreticisi olan STMicroelectronics Başkanı ve CEO’su Jean-Marc Chery açıklamalara katıldı. Chery, bir noktada işlerin yoluna gireceğinden emin olsa da yakın vade için ümitli konuşmadı. Uzman isme göre bu kriz 2023’ün ilk yarısından önce bitmeyecek.

Araştırmalar küresel çip kıtlığı konusundaki iyileşmelerin 2022 ve 2023’e yayılacağını gösteriyor

 

Chery durum hakkındaki iyileşmelerin 2022 boyunca süreceğini öngörüyor. Reuters’ten gelen bilgiler ne yazık ki 2023’ten önce arz ve talebin dengelendiğini göremeyeceğimizi gösteriyor. Bu süreçten sonra arzın talebi karşıladığını ve ürünlerin mümkün olduğunca rahat bir şekilde kullanıcılara ulaştığını görmüş olacağız. Tabii ki burada ülkemiz adına ekstra bir soru işareti daha beliriyor. O dönem geldiğinde döviz kuru daha düşük seviyelere inecek mi? Bu ikinci büyük sorunun cevabını bize zamandan başka bir şey gösteremez.

Chery verdiği röportajda durumun ciddiyetine ekstra bir dikkat çekiyor ve şunları ifade ediyor:

“Bu durum Microsoft’un yeni bir işletim sistemi yayınladığı dönemdeki talep artışı gibi değil. O dönem de büyük bir talep olmasına rağmen şu anki durum geçmişten farklı. Bunun sebebi içinden geçmekte olduğumuz küresel değişim.” 

Bizi daha çok okuduğunu düşündüğümüz kendi bilgisayarını toplayan ya da oyuna odaklı kişiler için uygun fiyata ürün bulmak çok zor bir halde. Ne mutlu ki en azından bu süreçte yarı iletken üreticilerinin ciddi yatırımlarını görüyoruz. Ancak bu sorun bir noktada tamamen sona erecek mi? Bunun cevabını bilmek mümkün değil.

Diğer haberler:

>> Intel Alder Lake-S İşlemci 16 Çekirdek ve 24 İş Dizisi Taşıyor 

>> Google Aşı Olmayı Zorunlu Tuttu: Ofislere Dönemeyecekler!