Google Hesabına Giriş Özelliği Eski Android Telefonlardan Kalkıyor

Google hesabına giriş özelliğinin kapanması sanıldığı kadar çok cihazı etkilemeyecek

Google Android 2.3.7 sürümünü kullanan telefonlardan Google Hesabına giriş sistemini kapatıyor. Kısacası bunun sebebinin güvenlik olduğu açıklaması geldi. İşte gelişmenin detayları…

Google yaptığı duyuru ile Android 2.3.7 Gingerbread ve daha altı cihazlarla Google girişinin kapanacağını açıkladı. Sonuçta söz konusu değişiklik 27 Eylül itibariyle hayata geçecek. Eğer böyle bir cihazdan Google hesabına giriş yapmaya çalışırsanız şifre hatası alacaksınız. Yine bu yüzden Google servislerini kullanmak artık bu cihazlarda mümkün değil. Gmail, YouTube ve Haritalar gibi hizmetler artık bu cihazlarda çalışmayacak.

Bununla birlikte 2.3.7 Gingerbread ve daha altındaki cihazlardaki birçok özellik artık çalışmayacak. Bunlardan ilki telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra giriş yapmak olacak. Bir diğer değişiklik ise bu cihazlardan Google hesabı şifresi değişmesinin artık mümkün olmaması. Değişikliklerden üçüncüsü ise Google hesabınızı kaldırdıktan sonra bu cihaza yeni bir hesap eklemenin mümkün olmaması. Son olarak bu cihazlardan yeni bir Google hesabı oluşturmak da artık mümkün olmayacak.

Google hesabına giriş özelliğinin kapanması sanıldığı kadar çok cihazı etkilemeyecek

Bir dönemin en çok kullanıcısı olan sürümlerinden biri olmasına rağmen artık Android 2.3.7 Gingerbread kullanan pek fazla cihaz yok. Google’ın yaptığı ölçümlere göre tüm Android ekosisteminde Jelly Bean ve altında %1’den daha az cihaz var. Bu yüzden söz konusu gelişme çok az sayıdaki kullanıcıyı etkiliyor. Artık biz de eğer bu durumdaki bir cihazı kullanıyorsanız değiştirmenizi öneriyoruz.

Google ise eğer mümkünse cihazınızı 3.0 ya da daha yeni bir sürüme taşımanızı istiyor. Eğer bu olmazsa artık uygulama ve servislere erişim artık mümkün olmayacak. 2.3.7 Gingerbread  ya da daha altı cihazlar artık hayati servislerin neredeyse hiçbirine erişemeyecek. Ancak bunun bir istisnası var. Bu telefonlarda Google servislerine tarayıcı üzerinden giriş hala mümkün. Lakin artık kaç kişinin hangi cihazları bu sürümü çalıştırıyor onu tahmin etmek mümkün değil.

Android 2.3.7 Gingerbread, çıktığı dönem 7. Android versiyonu olmuştu. Yazılımın tanıtımı 6 Aralık 2010’da gerçekleşti. Bu işletim sistemini NFC özelliğini Android’e ilk kez getiren versiyon olarak biliyoruz. İndirme yöneticisi, çoklu kamera ve çoklu dokunmatik özelliği de bu versiyonda geldi.

Diğer haberler:

>> Karanlık Mod Batarya Tasarrufu Konusunda Sınıfta Kaldı: Yeni Araştırma Sonuçları 

>> Haftalık Akıllı Telefon Haberleri (26 Temmuz-2 Ağustos)